Prema rečima autora, ova prva knjiga o ocu misterioznog genija iz Smiljana, čiji je izdavač manastir Studenica, uskoro će biti prevedena na engleski jezik, “jer svet ne zna da je pravoslavni sveštenik Milutin Tesla negovao dobre odnose sa rimokatolicima i muslimanima, a govorio najmanje osam svetskih jezika.
-Tokom 25 godina rada na ovoj knjizi pronašao sam dokaze da je Milutin Tesla (1819–1879) govorio slovenski, staroslovenski, mađarski, nemački, engleski, francuski, grčki, ruski, italijanski, španski” – nabraja Matić i dodaje, da je Milutin izveštavao za “Srbski dnevnik” kao i za nekoliko austrijskih listova, te da je zbog krhkog zdravlja napustio vojnu školu i upisao bogosloviju u Plaškom, a po završetku školovanja službovao kao parohijski sveštenik u Štikadu, Senju, Smiljanu i Gospiću.
Matić ističe, da je za prikupljanje građe za portret Milutina Tesle obišao mnoga mesta u Srbiji i Hrvatskoj, a razgovarao je i sa brojnim biografima iz Amerike i Nemačke, te da je mnogi dopisi, zapisi, prepiske i svedočenja njegovih savremenika govore, da je Milutin Tesla bio veoma obrazovan i duhovit čovek, koji je rado čitao Getea i Šilera.
-O ocu Milutinu često je u američkim medijima govorio Nikola, predstavljajući ga kao strogog oca, sveštenika, novinara,pesnika i poliglotu, koji je bio dopisnik „Srbskog dnevnika“, a izveštavao je o događajima iz gradova u kojima je službovao. Samo meni je je pošlo za rukom da pronađem dve Milutinove pesme od kojih je jedna „Pozdrav novog leta“ posvećena administratoru Eparhije gornjokarlovačke Sergeju Kaćanskom” – tvrdi Matić.
Poseduje Biblioteku o Tesli od preko 12.000 dokumenata
U svojoj biblioteci u bruskom selu Botunja Milovan Matić čuva preko 12.000 dokumenata o misterioznom geniju iz Smiljana, od kojih su kako kaže više od 2.000 podataka potpuna nepoznanica kako najširoj javnosti tako i naučnim krugovima kod nas i u svetu.
(blic.rs)