BABICA-KRALJICA: U Nadinim rukama na svet je došao čitav jedan grad, porodila je 22.000 žena (FOTO)

- Srećna sam što je uz moju pomoć na svet došlo toliko beba. To je čitav jedan grad.Sada na porođaj dolaze  žene čije sam majke porodila pre dvadesetak i više godina. Često se događa da dođu i traže da ja baš prisustvujem njihovom porođaju. Moja najveća nagrada je zdrava beba i suze radosnice u očima roditelja - kaže Nada Stošić, babica iz Vranja, kja je u svom radnom veku od 37 godina porodila je oko 22.000 žena sa juga Srbije.

Ljubav prema ovoj profesiji kod nje se rodila nakon male mature u rodnom Mariboru.

Poseta kabinetu za ginekologiju i akušerstvo na  otvorenom danu Srednje medicinske škole u ovom mestu, definitivno je odredila njen budući poziv. Nada kaže da je videvši demonstraciju porođaja na lutki koji su prezentovali učenici završne godine, istog trenutka  znala da je to ono čime želi da se bavi.

 

- Kada sam u drugom razredu prvi put prisustvovala porođaju, onesvestila sam se. Profesor je rekao da me sklone i da od mene neće nikada biti babica. Tada sam se uplašila prevelike odgovornosti i ozbiljnosti koje sa sobom nosi posao babice. Postala sam svesna toga koliko lakoća i srećan ishod porođaja zavise od stručnosti i prisebnosti babice. Želja da budem babica bila je jača od svih mojih strahova i nedoumica - priseća se Nada.

U to vreme vranjski "Zavarivač" je imao poslove i u Mariboru. Nadin budući suprug je sa ovom firmom bio tada na radu u Sloveniji. Nakon završene škole Nada se udala i sa suprugom preselila u Vranje. Kaže da se nikada nije pokajala što je napustila rodnu Sloveniju.

 *Porodila čitav jedan grad Foto: S. Tasić

- Teško mi je bilo u vreme raspada Jugoslavije i sankcija. Zbog dokumenata i viza nisam mogla da vidim svoju familiju 10 godina. Sada u Maribor idem češće - kaže Nada.

Po dolasku u Vranje, ona je ubrzo počela da radi u ovdašnjem porodilištu. U to vreme na Odeljenju ginekologije je bilo mnogo manje lekara nego danas, ali i mnogo više porodilja, pa su babice imaleneuporedivo više posla nego li danas.

 

Nada se priseća da je tada na godišnjem nivou u Vranju bilo i do 2.400 porođaja, a da ih je sada u proseku 1.600.

- Srećna sam što je uz moju pomoć na svet došlo toliko beba. To je čitav jedan grad. Sada na porođaj dolaze  žene čije sam majke porodila pre dvadesetak i više godina. Često se događa da dođu i traže da ja baš prisustvujem njihovom porođaju. Moja najveća nagrada je zdrava beba i suze radosnice u očima roditelja - kaže Nada.

 *Nada u ovom porodilištu radi skoro četiri decenije Foto: S. Tasić

Prisustvo oca na porođaju je tema koja je aktuelan i u stručnoj javnosti ali kod samih roditelja. Babica Nada nije oduševljena ovom idejom.

 

- I pre više od 30 godina u Mariboru, ali i sada ovde situacija je ista. Očevi ne mogu da izdrže prisustvo porađaju, jer i onda, a i sada se onesvešćuju, tako da mi ne znamo koga pre da gledamo, da li ženu ili njenog supruga. Na našem odeljenju smo imali kolegu lekara, koji nije izdržao da gleda kako mu se žena porađa, počeo je da bledi i zatražio da izađe - priča Nada

Ova rođena Slovenka, danas je srećna majka i baka četvoro unučadi. U vranjskom porodilištu sada je nadzorna sestra, a do penzije kaže ima još malo.

 *Veliko interesovanje za posao Foto: S. Tasić

- Danas je veliko interesovanje za ovaj poziv i to ne samo među devojčicama, nego imamo i jednog dečaka koji iz sela Ropotovo na Kosovu i Metohiji. Pošto deca iz Medicinske škole u Kosovskoj Kamenici dolaze kod nas na praksu, tom dečaku se dopao poziv babice i javio mi je da je upisao Višu akušersku školu - navodi Nada.

Ona kaže da sada ima 20 godina, ponovo isto uradila - bila bi babica udata za Vranjanca.

(Izvor: telegraf.rs / Slađana Tasić)

Share this article