Bizaran trend ŠOKIRA prolaznike: Jezivo naselje za POKOJNIKE nadomak Beograda

Ljudi zastaju i ne veruju svojim očima.

Požarevačka sela poznata su po velelepnim kućama, nalik dvorcima, koje mahom nakon dugogodišnjeg rada u inostranstvu podižu gastarbajteri. Međutim, svoj neimarski duh oni su počeli da prenose i na groblja, tako da je u poslednjih nekoliko godina mesto počivanja umrlih počelo da liči na pravo vikend-naselje, a dva takva nalaze se u selu Smoljenac.

 

Ako ste prvi put ovde, učiniće vam se da prilazite vikend- naselju, a ne groblju. Guste kućice u par redova nanizane jedna uz drugu razlikuju se po veličini, fasadi, dizajnu, ali jedno zajedničko- svaka od njih je pažljivo osmišljena i do najsitnijih detalja uređena.


Foto: Srbija Danas/ Saša Džambić

Pojedine kuće-grobovi ispred imaju uređenu nadstrešnicu sa ogradama koje su uređene, opet prema mogućnostima naručioca, od metala, livenog gvožđa, gipsanih ili betonskih stubova, a sve je upotpunjeno drvenarijom i staklarijom od kvalitetnog materijala. Na prozorima uredno okačene zavese, a u pojedinim kućicama postavljeno je i ponešto od nameštaja, po zidovima okačene slike pokojnika, ikone svetaca, pa sve nalikuje na dnevne sobe!

Foto: Srbija Danas/ Saša Džambić

 

U masi bizarnih, za oko nam zapada "crkvica" koja se ističe od ostalih, jer je među većima. Kada smo prišli, sledili smo se- reč je o spomeniku koji je podignut mladom dečku koji je tragično izgubio život!

 

Koliko je potrebno izdvojiti za podizanje ovakvog spomenika, zvanično, nije poznato. Mnogo toga, utiče na cenu, ali jedan meštanin "bacio je na papir" o kojoj je sumi reč.

 

 

 - Samo plac za kuću-grobnicu košta oko 500 evra. Uz građevinski materijal, blokove, opeke, crep, cement, zidanje, betoniranje, fasadu, keramičke pločice koje su najčešće na podu, ponegde i na zidovima, PVC stolariju i potonje dodatno opremanje- najskromnija kuća-grobnica košta mnogo više. Kažu da krajnja cena svega zavisi od toga koliko je gazda "težak", pa se to u hodu proceni- rekao nam je on.

 

Foto: Srbija Danas/ Saša Džambić

Prema kanonima crkve, ovo se protivi svim zakonima. Država, opet, ne može da zabrani, jer kada plati grobno mesto uz sve poreze, ne postoji način da se porodici određuje kako će i na koji način uređivati.

- Nekima je ovo vid utehe ako su izgubili dete, drugima način da se oduže roditeljima, braći ili koga su već izgubili. Kome smeta, ne mora da gleda- rekla nam je meštanka ovog sela u blizini čije kuće se nalazi groblje.

Na ovom seoskom groblju danas ima oko 50 kuća, ali grobnih mesta ponestaje. Za okolne placeve vlada prava pomama, a vlasnici istih nasmejano trljaju ruke. Prema rečima meštana, za zemljište se sada licitira, a pojedinci su za grobno mesto spremni da izdvoje sumu novca za koju bi mogli da kupe manji stan u obližnjem gradu.

(Izvor: Srbija Danas /Jelena Nikolić)

Share this article