"Bojim se, ne znam jezik": Albanca s Kosova s tek presađenim srcem deportuju iz Švedske u Srbiju

Albanac sa Kosova i Metohije Altin Vitija (18) koji se razboleo tokom odmora u Švedskoj i kom je izvršena akutna transplantacija srca, najverovatnije će u utorak biti transportovan u Srbiju na dalju negu koja mu je potrebna, pišu tamošnji mediji. Na ovaj korak su se odlučili jer na Kosovu i Metohiji ne postoje uslovi koji mu garantuju adekvatno lečenje, navode švedski mediji.

Odbor za migracije će u utorak doneti odluku o njegovom otpuštanju iz bolnice u švedskom gradu Lundu i transportovanju za Srbiju, verujući da će ovde dobiti vitalnu negu koja mu je potrebna. U Švedskoj ne može da ostane jer navodno nije punopravni državljanin te zemlje.

Za Altina, njegovog lekara i advokata, odluka o deportaciji je misterija i doneta je iz neshvatljivih razloga. Takođe, prema njihovim rečima, postoji rizik da bi mogao da umre za vreme deportacije.

- Nikada nisam bio u Srbiji, ne govorim taj jezik i nemam nikakve veze sa tom zemljom - rekao je 18-godišnji Albanac.

 

ZAHTEVA SE PAŽLJIV MEDICINSKI NADZOR

Kao transplantant, on treba da bude pod budnim medicinskim nadzorom do kraja života. Prema podacima Odbora za migracije, Altinova nega je dogovorena u Beogradu.

- Tokom planiranja ovog putovanja, srpsko Ministarstvo unutrašnjih poslova je obavešteno da je Altinu potreban medicinski prijem. Odbor za migracije će obezbediti da Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije to i ispuni, pošto su srpski državni organi obavešteni o istoriji Altinove bolesti i njegovom lečenju u Švedskoj - piše u saopštenju švedskog Odbora za migracije.

No, prema mišljenju Centra za dečje bolesti srca u Lundu, ta odluka nikako ne bi bila dobra.

- Medicinsko praćenje nije obezbeđeno kako tvrdi Odbor za migracije. Prema rečima profesora u bolnici u Beogradu, zdravstveni sistemi na Kosovu i u Srbiji su potpuno odvojeni i Altin neće biti pokriven opštim zdravstvenim osiguranjem koje postoji u Srbiji - rekao je doktor Karin Tran Lundmark.

"ZABRINJAVAJUĆE JE ŠTO SRBIJA NIJE PRIZNALA KOSOVO"

Još jedna zabrinjavajuća okolnost, navode Šveđani, jeste to što Srbija nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu.

 

- Ovakvo tretiranje slučaja pacijenta nije dobro imajući u vidu političku nestabilnost u regionu i odnose između Kosova i Srbije. Radi se o životu 18-godišnjeg tinejdžera. Pacijentu kom je ugrađeno srce, nedostatak adekvatne nege moglo bi da izazove fatalan ishod, a čak i kraći prekidi i trenuci pogrešnog lečenja ključni su za njegov život - kaže Tran Lundmark.

Inače, među uticajnim državama koja je priznala nezavisno Kosovo bila je i Kraljevina Švedska, koja je to učinila početkom marta, nešto više od dve nedelje nakon što je Priština proglasila otcepljenjesuprotno međunarodnom pravu i Rezoluciji 1244.

ALTINA VITIJA ČEKA "ČUDO"

Doktori u bolnici u Lundu nedavno su podneli novu prijavu i argumentaciju kako bi sprečili transport Altina Vitije u Srbiju. Mladi Albanac sa Kosova trenutno se nalazi u bolničkoj sobi i nada se čudu, pišu švedski mediji.

- Glava mi je puna negativnih misli. Završiću u zemlji s kojom nemam nikakve veze. Naravno da sam zabrinut. Mislim da ne razumeju čemu me izlažu - kaže on.

(Izvor: telegraf.rs / M. Živković)

Share this article