Island ELIMINISAO Daunov sindrom među novorođenčadi, a način na koji su to uradili izazvao je ZGRAŽAVANJE

Izveštaj “CBS njuza” da je Island vodeća zemlja u “iskorenjivanju Daunovog sindroma kod novorođenčadi” početkom ove nedelje podigao je veliku medijsku prašinu.

Mnogi pretpostavljaju da je Island razvio inovativni tretman za ovaj poremećaj, međutim istina je mnogo drugačija. Ispostavilo se da je Daunov sindrom iskorenjen uz pomoć prenatalnih tesova i abortusima, kako bi se sistemski eliminisala deca sa ovim urođenim genetskim poremećajem.

 

Izveštaj CBS-a kritikovali su i američki konzervativci, među kojima republikanski senator Ted Kruz i bivša guvernerka Aljaske Sara Pejlin.

Dok jedni gledaju na selektivni abortus kao na zdravstveno rešenje, drugi smatraju da je to iskorenjivanje “neprikladnih” pojedinaca.

Ovo nije progres, već eugenika, ocenjuje “Nešenel rivjuv” (NR). Senator Kruz je na “Tviteru” ocenio da postoji “stopa uništenja od 100%” za fetuse sa Daunovim sindromom, dodajući da je to “stvarno žalosno”. Pejlinova je optužila Island da imitira nacističku Nemačku.

Skeniranje potiljka fetusa radi detektovanja abnormalnosti
Foto: ProfimediaSkeniranje potiljka fetusa radi detektovanja abnormalnosti

Na Islandu je standardna praksa informisati buduću majku da može obaviti prenatalni test radi detekcije Daunovog sindroma. Velika većina majki kod kojih je rezultat testa bio pozitivan izabrala je da prekine trudnoću.

Ali, treba istaći da je u pitanju izbor, i to izbor majke, a ne nametanje lekarskih stavova, navode mediji. Ipak, još jednom se u javnost podiglo pitanje moralnosti procedure abortusa.

Prenatalni testovi su stvar izbora na Isladu, ali vlada traži od lekara da informišu žene o toj opciji. Oko 85 odsto budućih majki radi taj test, a skoro 100 odsto od tih žena izabere abortus nakon što se pokaže da beba ima Daunov sindrom. Svega dvoje dece sa Daunovim sindromom rodi se na Islandu svake godine, često kao rezultat testiranja.

 

CBS je na “Tviteru” istakao da je Island na putu da iskoreni Daunov sindrom putem abortusa, međutim, NR navodi da zemlja nije eliminisala bolest, već ljude.

NR ocenjuje da zbog članka CBS-a selektivni abortus zvuči kao tehnološka inovacija a ne “namerno targetiranje ‘neprikladnih’ osoba radi potpune eliminacije”.

Island je bila jedna od prvih zemalja koja je uvela prenatalne testove, kao bi eliminisala abnormalnosti fetusa abortusima, ali nije jedina. Oko 90 odsto Britanki izaberu abortus nakon otkrića da dete ima Daunov sindrom. U SAD je taj procenat između 67-90.

U Evropi, oko 92 odsto fetusa kod kojih je ustanovljen ovaj poremećaj biva abortirano.

NR ukazuje na stav koji postoji prema osobama sa Daunovim sindromom i da se oni tretiraju kao da su manje ljudi od zdravih pojedinaca.

Navodi se primer kada je francusko državno veće zabranilo emitovanje reklame sa detetom sa Daunovim sindromom koje priča o svom srećnom životu. Reklama je trebalo da uteši majke koje su dobile prenatalnu dijagnozu i da ih uveri da će njihova deca imati normalan život. Vlada je, međutim, zabranila snimak jer bi smeh te dece “uznemirio savest žena koje su izabrale drugačije prema zakonu”.

U Evropi se 92 odsto žena odlučilo na abortus nakon pozitivnog rezultata testiranja fetusa na Daunov sindrom
Foto: ProfimediaU Evropi se 92 odsto žena odlučilo na abortus nakon pozitivnog rezultata testiranja fetusa na Daunov sindrom

Iako je u većini zemalja stvar izbora da li će žena roditi dete sa poremećajem nakon testiranja, mnoge buduće majke se osećaju pritisnute od strane lekara, na prvom mestu da rade testove, a potom da izvrše abortus u slučaju abnormalnosti.

NR ističe da se uzima zdravo za gotovo u lekarskoj zajednici da nijedna žena neće da iznese trudnoću u takvom slučaju.

 

Neimenovani savetnik u jednoj bolnici na Islandu izjavio je da na abortus ne gleda kao na ubistvo.

To je okončanje mogućeg života koji bi imao mnogo komplikacija… sprečavanje patnje deteta i porodice. Mislim da je to ispravnije nego gledati to kao na ubistvo – to je tako crno-belo. Život nije crn i beo. Život je siv – rekao je on.

Abortus - zdravtsveno rešenje ili eliminisanje "neprikladnih" pojedinaca
Foto: ProfimediaAbortus - zdravtsveno rešenje ili eliminisanje "neprikladnih" pojedinaca

NR podseća da je Žerom Lužun, francuski genetičar koji je otkrio vezu između bolesti i abnormalnosti hromozoma, rekao da se ne može poreći da je cena bolesti poput Daunovog sindroma visoka.

Plaća se patnjom pojedinca i teretom na društvu. Da ne pominjemo patnju roditelja! Ali, to je tačno ono društvo mora da plati kako bi ostalo humano – istakao je Lužun.

Inače, zakon Islanda o abortusu je među najkonzervativnijima u Evropi. Poslednji put menjan 1975, zakon traži od žena da prikupe dva potpisa neumešanih osoba kako bi dobile dozvolu za abortus, podseća portal “Grapevine”.

(Izvor: Blic.rs)

Share this article