Kad pravila zaključivanja dovedu učenike u APSURDNU SITUACIJU: Popraviš ocenu, a onda na kraju PROĐEŠ LOŠIJE

Da li su nastavnici u obavezi da učeniku zaključe prosečnu ocenu i kako se računa ocena koja je popravljena, neke su od glavnih dilema roditelja i đaka uoči kraja školske godine.

Učenici četvrtog razreda gimnazije već nedelju dana su na raspustu, dok su kraj školske godine krajem nedelje obeležili osmaci i učenici trećeg razreda trogodišnjeg i četvrtog razreda četvorogodišnjeg obrazovanja stručnih škola. Dok su ocene nekima zaključene, drugi pribegavaju različitim računicama ne bi li predvideli prosek, pa se čak na ovu temu povela i rasprava na društvenim mrežema.

 

- Ako dete ima u prvom polugodištu ocene 5, 1, 5, 5, a u drugom 5, 5, 5, 5, prosek je 4,5. Ako dete popravi tu ocenu sa jedinice na četvorku, onda su ocene 5, 1, 4, 5, 5, i 5, 5, 5, 5, a prosek 4,44. Kako sad to? - upitao je jedan otac na “Tviteru”.

Kako kaže, kroz ovaj apsurd sada prolazi njegovo dete.

- Profesorka nam je rekla da ono nema prosek za pet, zbog čega smo otišli kod direktora, koji mi je i sam rekao da ne umem da tumačim pravilnik o ocenjivanju. Po svemu tome, ispada da ocenu ne treba popravljati, ako u prosek ulazi i ocena koja je popravljena - priča ogorčeni roditelj, koji je po našem mišljenju potpuno u pravu.

 *FOTO: N. RAUS / RAS SRBIJA

Prema Pravilniku o ocenjivanju učenika u srednjem obrazovanju i vaspitanju, “zaključna ocena je brojčana i utvrđuje se na osnovu svih ocena od početka školske godine i sagledavanja razvoja, napredovanja i angažovanja učenika i prikupljenih podataka u pedagoškoj dokumentaciji nastavnika”, što znači da su nastavnici u obavezi da računaju i jedinicu i popravljenu ocenu. Međutim, nastavnici sa kojima je “Blic” razgovarao ističu da se detetu ipak može zaključiti petica, ukoliko nastavnik procenjuje da je dete zaslužuje.

- To je jedna neobična situacija i pravi primer da nekada pravo i pedagogija nisu usklađeni. Ja uvek računam sve ocene koje su u dnevniku i smatram da je aritmetička sredina najpravednije rešenje. Međutim, u pravilniku piše da ocena ne može da bude manja od aritmetičke sredine, ali se ne brani da bude veća - kaže za „Blic“ nastavnik matematike u jednoj osnovnoj školi.

 

On ističe da se detetu može predočiti potencijalna zaključna ocena i ukoliko je ona na granici, pružiti mogućnost da odgovara za višu ocenu. S druge strane, nastavnica matematike u jednoj beogradskoj srednjoj školi ističe da nema potrebe da se računa i jedinica, ako je već dete tu ocenu popravilo na četvorku.

- Zaista ne verujem da bi neko takvom detetu zaključio četiri, nije zaključivanje tek tako uprošćeno. Čak i ako je nastavnik rekao da će to učiniti, možda je to da se dete ne opusti, jer ima još vremena do kraja školske godine. U svakom slučaju, nastavnik koji misli da dete zaslužuje pet, može mu upisati još jednu ocenu za rad na času i time mu podići prosek - ističe ona.

Ukoliko smatraju da je dete oštećeno, roditelji se mogu žaliti prvo razrednom starešini, pa direktoru, a zatim i višim instancama

 *FOTO: R. GETEL / RAS SRBIJA

Čak i bez toga, kaže ona, nastavnik mu može zaključiti najvišu ocenu.

- To omogućava i Pravilnik. On kaže da dete koje ima recimo dve trojke i četvorku, može da ima zaključenu četvorku, ali zato ne može peticu, ako nema nijednu peticu tokom godine - objašnjava ona.

 

Upravo to podrazumeva i sledeća odredba Pravilnika “Zaključna ocena za uspeh iz predmeta može izuzetno da bude i najveća pojedinačna ocena upisana u dnevnik, dobijena bilo kojom tehnikom provere postignuća”.

Nastavnica sa kojom smo razgovarali ističe da postoji mehanizam koji na raspolaganju imaju dete i roditelji u slučaju da se nastavnik “zainati” da po svaku cenu izračuna prosek u pomenutom slučaju, pa zaključi četvorku.

- Ukoliko detetu bude zaključena vrlo dobra ocena, roditelji se u roku od osam dana mogu žaliti, prvo razrednom starešini, potom direktoru, ali postoje i više instance koje su za to nadležne - ističe nastavnica matematike.

Duplo manje učenika pada na popravni nego pre 10 godina

Nastavnici ističu da nema pravila kada je reč o predmetima koji đacima ostaju za polaganje u avgustu, na popravnom ispitu. S druge strane, saglasni su da je ovaj broj gotovo prepolovljen u odnosu na period od pre deset godina, a kao neke od razloga pozitivnog trenda navode orijentaciju ka praktičnoj nastavi, odlazak u penziju profesora koji su obarali veliki broj učenika, ali i pooštravanje kriterijuma za upis, pa samim tim i veći broj dobrih učenika.

(Izvor: blic.rs)

Share this article