Košarkašice Srbije rasturile Britaniju za bronzu na Evropskom prvenstvu! (FOTO)

Košarkašice Srbije osvojile su bronzu na Evropskom prvenstvu u Beogradu, pobedom nad Velikom Britanijom 81:55.

Pobednika je odlučila treća četvrtina u kojoj je Srbija odigrala fantastično i u odbrani i u napadu i neutralisala do tada nezaustavljivu Temi Fagbenle. Daleko bolje su išle i trojke naše selekcije, pa je bilo samo pitanje kada će se najbolja igračica Britanki umoriti

Ekipa Marine Maljković je od starta sjajno krenula u napadu i serijom 6:0 nagovestila da igra, a ni ishod neće biti isti kao protiv Španije, samo dan ranije. Najefikasnija kod pobednica je bila Sonja Petrović sa 14 poena i 13 skokova, a dvocifrena je bila i Nevena Jovanović sa 11 poena.

*Foto: FIBA.com

Po osam su postigle Dragana Stanković i Jelena Bruks, a po šest Aleksandra Stanaćev i Saša Čađo. Kod Britanki je ubedljivo najbolja bila spomenuta Fagbenle sa 23 poena (6 skokova). Rejčel Vandervol je ubacila još 11.

Maja Miljković je briljirala i u prvih pet minuta već je na svom kontu imala sedam poena i asistenciju. Još jednu razliku u odnosu na meč sa Španijom bile su i trojke koje su krenule od starta. Miljković, Jovanović, Petrović, pogađale su ih naše devojke i napad je išao tečno i dobro.

Međutim, škripalo je u odbrani gde se Jelena Bruks prilično mučila sa moćnom Temi Fagbenle, koja gotovo svaki put kada dobije loptu na niskom postu uspe da se okrene i poentira.

Srbija je posle pet minuta igre imala vođstvo 15:6 i upravo je Fagbenle bila ključ serije Britanki koje su za dva minuta prišle na 15:14.

Usledio je pravovremeni tajm-aut Marine Maljković koji je trgao naše igračice. Sonja Petrović se snašla pod košem, Saša Čađo je postigla trojku, a Nikolina Milić dvojku iz sjajne leđne tehnike i očas posla je Srbija opet "pobegla" na +9 i 25:16 na kraju prve deonice.

Britanke su zaostajale i u drugoj četvrtini i konstantno su jurile prednost Srbije, koja je opet polovinom tog dela igre doživela blaži pad.

Gošće su još jednom ušle u seriju i od 35:26 došle do 35:33 posle trojke Rejčel Vandervol na dva minuta pre poluvremena. Tada je još jednom proradila fanatična odbrana Srbije na spoljnim linijama i lopte koje su inače prolazile do reketa, "zaključane" su van i usledilo je nekoliko krađa i promašenih šansi Britanki.

Srbija je preko Sonje Petrović i Dragane Stanković opet odmakla do 40:33 koliko je ostalo nakon prvih 20 minuta igre.

Naše igračice su doživele pravi "deža vi" na startu drugog dela. Ogromnu seriju 17:4 pokrenule su Dragana Stanković, Dajana Butulija i Nevena Jovanović koja je trojkom donela Srbiji prvi dvocifreni plus od 47:35.

Odbrana je nastavila da funkcioniše perfektno, Britanke su vidno izgubile koncentraciju u napadu i počele su da gube lopte pa je Srbija sjajnom rolom i pogotkom Aleksandre Stanaćev stigla do +20, 57:37 na tri minuta pre kraja treće deonice.

Igračice Marine Maljković tu nisu stale i nastavile su da se bore kao da imaju tek poen ili dva viška pa su treću četvrtinu završile 61:39.

Za sve to vreme dominantna Fagbenle se "nije videla" na terenu, a i kada bi dobila loptu udvajana je i više nije mogla do poena.

U četvrtoj četvrtini je prednost Srbije samo nastavila da raste pa su naše igračice poenima Stanaćev i Bruks umalo prebacile granicu od 30 poena prednosti posle dva minuta poslednjeg dela igre (67:39).

Ritam Srbije malo je poremetila nesportska greška Maji Miljković posle izgubljene lopte sredinom četvrtine i tada su Britanke jedino uspele da vežu nekoliko poena sa penala.

Precizna je bila Karli Samjuelson, ali je Srbija nastavila da igra agresivno i fanatično u odbrani što pobednika ni u jednom trenutku do kraja nije dovodilo u pitanje.

Srbija je sada ostvarila teći veliki rezultat poslednjih godina posle zlata na Evropskom prvenstvu 2015. godine, bronze sa Olimpijskih igara u Riju i sada bronze sa Evropskog prvenstva u Beogradu. Naše reprezentativke su ovim rezultatom obezbedile i plasman na kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre u Tokiju.

Da podsetimo, finale Evropskog prvenstva od 20 sati i 30 minuta igraju Španija i Francuska.

(Izvor: telegraf.rs)