Mogu li se deca koja nisu primila vakcine upisivati u škole i vrtiće? ODGOVOR NAJBOLJE POKAZUJE STANJE U SRBIJI

Ovih dana podigla se prašina jer sve manje roditelja vakciniše decu u Srbiji, a postavlja se logično pitanje: kako se nevakcinisana deca upisuju u škole i vrtiće i da li je to opasnost po ostalu decu?

Odgovor je, kao i sve drugo u našoj zemlji, vrlo kontradiktoran.

Naime, kako su ranije prenosili mediji, u Srbiji su na snazi dva zakona, koja su u sukobu. Tačnije, Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti nevakcinisana deca ne mogu da se upišu u osnovnu školu. Nasuprot tome, imamo i Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, po kome je osnovna škola obavezna za svu decu.

 

Iz ministarstva zdravlja su ranije pak tvrdili da dete koje nije primilo vakcinu ne može da se upiše u vrtić ili školu.

"Iako je zakonom obavezno da dete ide u predškolsko i da pohađa redovnu školu, ne može ga niko upisati u kolektiv dok ne obavi vakcinaciju. Vakcinalni status deteta mora da se dovede u sve predviđene normalne okvire. Boravak u predškolskoj i školskoj sredini ne može biti bezbedan, ako je i jedno dete nevakcinisano" - kazali su iz ovog ministarstva.

Ali...Srbija... Zakon je često samo slovo na papiru.

Izvor iz jedne beogradske osnovne škole nam kaže da ovo nije uslov da se dete upiše u prvi razred u praksi, i da su oni u zakonskoj obavezi da dete upišu i bez potvrde o vakcinaciji.

- Upisujemo decu i koja nisu vakcinisana. Zakoni su kontradiktorni vrlo. Mi imamo zakonsku obavezu da upišemo svu decu, mada većina jeste vakcinisana - kaže nam izvor iz jedne beogradske škole.

 

To saznanje potvrdio nam je i beogradski imunolog, koji je želeo da ostane anoniman.

Naime, lekar s kojim smo razgovarali kaže nam da se u Srbiji bez problema upisuju deca koja nisu vakcinisana, i to najčešće na sledeći način:

- Upisuju ih i uz potvrde da se vakcina iz nekog razloga odlaže privremeno, jer je dete bilo bolesno ili slično. Mi to nikako ne preporučujemo, ali takve potvrde se izdaju - kaže naš sagovornik.

On dodaje da dete koje nije vakcinisano je pre svega opasnost za sebe, pre nego za drugu decu.

Sa vrtićima slično

Kada su u pitanju deca koja polaze u vrtić, kako je za medije objasnio  dr Jonev iz Doma zdravlja Čukarica, pedijatri su dužni da na svojevrsnom kartonu, koji se predaje predškolskoj ustanovi, upišu koje su sve vakcine primila deca.

- S obzirom da je najveća fama oko MMR vakcine, mnoga deca kreću u jaslice i pre nego što prime ovu vakcinu, pa je zbog toga nemoguće nekome zabraniti upis u predškolsku ustanovu - kazao je dr Jonev za Blic.

Kazne za roditelje

Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisuje čak kaznu do 150.000 dinara, ukoliko se odbije obavezna imunizacija, odnosno vakcinacija, ali tu se, izgleda, završava sve! Ako roditelje odbije da mu dete primi vakcinu, on takvu izjavu mora da potpiše i dostavi pedijatru, koja se prosleđuje načelniku pedijatrije u domu zdravlja. Sa izjavom mora biti upoznato i Ministarstvo zdravlja, kao i sanitarna inspekcija, koji preduzimaju dalje korake.

Prve novčane kazne za roditelje koji nisu vakcinisali decu MMR vakcinom protiv zauški, rubeola i malih boginja izrečene su u Beogradu, a prema podacima Prekršajnog suda u protekla tri meseca izrečene su tri novčane kazne, kao i 10 opomena.

(Izvor: espreso.rs)

Share this article