Na smetlište čim istekne garancija: Proizvođači pljačkaju kupce!

Kvarovi na kućnim aparatima su unapred tempirani! Nije prošlo ni dva dana od isteka garanacije, a vama je već riknuo frižider?

Majstor vam saopštava da zamena delića koji je crkao košta kao potpuno nov uređaj. Vi se naravno odlučujete za kupovinu novog i nakon par godina dogodi vam se isto i tako u krug. Nacionalna organizacija potrošača Srbije već godinama unazad se zalaže za zabranu programiranog kvarenja uređaja od kojeg su proizvođači bele tehnike profitirali.

Jedna od milion žrtava ove odlične marketinške manipulacije bila je Jelena N. (48) iz Beograda koju je ekipa “Alo!“ zatekla u prodavnici elektronike kako kupuje veš mašinu jer joj se stara iznenada pokvarila.

 

- Navikla sam da mi nakon isteka garancije kućni uređaju crkavaju jedan za drugim. Pre samo dva meseca sam morala da kupim nov bojler, kojem je po garantnom listu došao kraj. Na red je došla veš mašina kojoj se zadesio kvar na elektronici, uopšte joj nisu radili dugmići samo je neprestano sijala. Zamena tog dela, koji pritom ne postoji u Srbiji i na koji bih čekala još mesec dana iz novčanika bi mi izvukao isti iznos koji ću sada dati za novu mašinu. Dok na primer u kući imam zamrzivač koji su moji roditelji kupili pre manje od 20 godina i evo ga i dalje radi. Bela tehnika takvog kvaliteta više ne postoji - razočarano priča Jelena.

Predsednik NOPS- a, Goran Papović kaže da oni već duže vreme upozoravaju na to da su kvarovi isprogramirani i da treba stati na put takvoj vrsti prevare potrošača koji im se svakodnevno javljaju sa žalbama na kvarove aparata nakon isteka garancije.

- Većina nas u organizaciji je informatičke struke i jako dobro znamo kako se to radi. Zbog situacije potrošačkog društva više se prave jeftiniji uređaji, ali kratkog veka. Postoje frižideri koji imaju duži vek trajanja, ali oni koštaju par hiljada, a ne par stotina evra i kao takvi nemaju ništa programirano. Razvoj moderne tehnologije, sveo je sve na matičnu ploču i na dugme, sve je elektronika, a kada je o njoj reč potpuno je jasno da se može isprogramirati kvar. Mnogi potrošači nam se žale da im se pet dana od isteka garancije uređaj pokvario i da ih popravka košta maltene koliko i nov aparat. Najčešće su kvarovi programirani na frižiderima, televizorima i šporetima sa ravnim pločama - ističe Papović. 

Predsednik Pokreta za zaštitu potrošača, Petar Bogosavljević kaže da je povećana učestalost kvarova neposredno pri isteku garancije spekulativna radnja proizvođača koja je suprotna zdravoj potrošačkoj politici.

- Proizvođači programiranim kvarom vrše pritisak na potrošača i stavljaju ga u dilemi da li da prihvati popravku, pa da ima staru ali popravljenu mašinu ili da kupi nov, što i češće biva. To je dobro osmišljen marketinški potez, ali i pogrešna razvojna koncepcija koja još uvek traje i daje dobre ekonomske rezultate onima koji je kreiraju - objašnjava Bogosavljević.

 

Hrvati traže zabranu

Hrvatska zastupnica u Evropskom parlamentu Biljana Borzan zatražila je da se na području cele EU zabrani programirano kvarenje uređaja koja je za sada zabranjena samo u Francuskoj. S tim u vezi Goran Papović kaže da iako se parlament usudi da uvede tu vrstu zabrane, ona neće važiti za nas jer nismo članica EU, pa će samim tim takva roba moći da dolazi kod nas.

Koliko zaista traju?

Mašina za veš 2.500 pranja

TV 20.000 pogledanih sati

Mobilni telefoni 2 godine

Pegla 4 godine

Frižideri i šporeti od 7 do 10 godina

 

(Izvor: alo.rs)

Share this article