NEMAČKI MEDIJI: Zašto je Srbija trenutno na prvom mestu u Evropi po ekonomskoj uspešnosti u vreme korone?

Nemačkom listu je u glavnom fokusu Srbija i razlozi zašto Srbija tako dobro prolazi kroz krizu u vreme pandemije.

Da ekonomija raste brže, bolje i solidnije u nekim zemljama nego na drugim mestima sasvim je jasno, ali razlika nikada nije bila tako velika kao u korona krizi, piše nemački Bild, i pita se kako je došlo do toga da Srbija bude najuspešnija.

PROČITAJTE JOŠ DR VUKAŠIN JOVANOVIĆ (29) UĆI ĆE U ANALE SVETSKE MEDICINE: Srbin na putu da zaustavi neizlečivog Parkinsona, a nije mogao da se zaposli u Srbiji?!

Prema analizi OECD-a, dužina i ozbiljnost zaključavanja takođe imaju značajan uticaj na dubinu i trajanje krize. Na primer, Švedskoj, koja nije imala zaključavanje do novembra, i dalje ide relativno dobro.

Međutim, Srbija, od svih mesta, izlazi najbolje iz krize u Evropi, dok je Evropske komisije stavljaju na prvo mesto.

 

Bild zatim analizira i razloge zašto je Srbija na prvom mestu trenutno u Evropi po ekonomskoj uspešnosti u vreme korone, i navodi da je to zahvaljujući uspešnim antikorona merama kao što su:

• kratko zaključavanje, praćeno pomoćima za sektore;

• visoka ulaganja u infrastrukturne projekte;

• Fokus na digitalizaciju;

• Izvoz iz poljoprivrede značajno raste;

• Turizam nije teško pogođen.

PROČITAJTE JOŠ Dr Tiodorović upozorava: "ARANŽMANI RASPRODATI, SADA JE VEĆ KASNO!"

Pored priznanja srpskoj vladi zbog mera koje su Srbiju svrstale kao prvu u Evopi po ekonomskom učinku u vreme korone, Bild prognozira da će zemlje koje se u velikoj meri oslanjaju na turizam i zaostaju zbog korone, dugoročno snositi posledice pandemije.

 

Nemačka je, ukazuje list, suočena sa padom BDP-a za 5,5 odsto.

Bild, u potrazi za faktorima koji utiču na privredu, navodi da broj zaraženih koronom i umrlih ima značajan negativan efekat.

bild-hvali-srbiju-ps 620

 *Foto: Printscreen

- Što više bolesnih i umrlih, to je gori negativan efekat - konstatuje list. Takođe, navodi da više industrije pomaže, jer zemlje sa snažnom industrijom, prema ekspertima OECD, bolje prolaze kroz krizu, pošto industrija, dok su restorani, hoteli I drugi zatvoreni, može brže da se ponovo pokrene,ako uopšte biva zatvorena.

Zemlje koje se oslanjaju previše na turizam tokom korona pandemije su pretrpele dugoročnije posledice.

Prema analizi OECD-a I dužina I čvrstina "zaključavanja" ima značajne posledice po dubinu I trajanje krize, dodaje "Bild".

(kutaknet.com / srbijadanas.com)

Share this article