Nije ni sanjao da je izmislio slatkiš koji će postati najprodavaniji u Srbiji: Recept je prodao za samo 1,5 dinar

Dobili ste ih kao nagradu za prvu peticu, poneli ste ih na prvi sastanak, ulepšali sebi i ekipi mnoga druženja, imali u džepu čekajući da izađete na diplomski..

Oni koji su se čim su prohodali zaljubili u njih, sada ih kupuju svojim unucima i ništa se nije promenilo. Bile su i ostale omiljeni slatkiš svih generacija. Svakodnevno uživamo u njihovom ukusu, ali da li ste se ikada zapitali kako su nastale - Bananice.

"Kompanija “Soko Štark”, koja je pod tim imenom formirana 1952. godine, skoro osam decenija proizvodi Bananicu, međutim njeni razvojni koreni datiraju još iz 1922. godine kada je Danijel S. Pesmažu, povratnik sa Solunskog fronta, pokrenuo prvu fabriku čokolade u Zemunu, pod nazivom “Roda”, koja je kasnije bila temelj posleratnog razvoja ”Soko Štarka”, objašnjavaju zaposleni u “Soko Štarku”.

 

Kako se za dobar glas daleko čuje, tako je i za fabriku “Roda” tridesetih godina prošlog veka čuo majstor Franja Vaja iz Vršca, koji je imao veliko znanje o čokoladi i čokoladnim desertima.

"Priča koja se prenosila kroz generacije zaposlenih otkriva da je zajedno sa originalnom recepturom, prva Bananica nastala još davne 1938. godine.  Za nju je Franjo Vaja dobio 1,5 dinara od ondašnjih vlasti, kao nagradu za novi proizvod na tržištu. Nakon 1945. godine, fabrika čokolade sa zemunskog keja dobija naziv “Nada Štark” i zajedno sa pekarom “Soko” izrasta u današnji “Soko Štark”, čiji svi brendovi imaju tradiciju dužu od 50 godina, i više od 300 zaštićenih žigova", kažu u “Soko Štarku”.

*Infografika BKTVNews

Čuvena Bananica se proizvodi od visoko kvalitetnih, prirodnih sirovina, a u obožavanom prelivu od čokolade ima 56 odsto kakao sastojaka. Masa prve penaste Bananice rađena je sa živim belancima, a danas se u proizvodnji koriste belanca u prahu.

 

"U početku se dnevno proizvodilo deset kilograma gotovog proizvoda. Livenje mase za Bananice rađeno je ručno  improvizovanim poslastičarskim fišecima u kalupe obložene skrobnim brašnom, kako se masa ne bi zalepila. Tek 1965. godine je stigao prvi mogul, odnosno mašina za livenje i tada je prestalo ručno  livenje Bananica", ističu u ovoj kompaniji.

*Foto: "Soko Štark"

U masu za Bananice dodaje se agar-agar, morska alga, koja se koristi za želiranje Bananica, i koja ovom slatkišu daje čuvenu penastu strukturu. Agar–agar bila je u tankim, dugačkim i sušenim trakama, i zatim se potapala u vodu, bubrila i dodavala u masu za Bananice.

*Foto: Soko Štark

"U početku je prelivanje Bananica čokoladom masom takođe rađeno ručno, na takozvanim giterima, a onda se pojavila prva tunk–mašina za prelivanje čokoladne mase koja je nabavljena 1960. godine. Dakle, od pre pola veka proizvodnja je osavremenjena tako da Bananica dobija sadašnji ukus. Danas je llinija za proizvodnju Bananica potpuno automatizovana, sa robotikom u delu pakovanja", kažu u “Soko Štarku”.

*Foto: "Soko Štark"

Vremenom, u zavisnosti od procesa rada, kvalitet se poboljšavao, a jedna stvar koja se nikada nije promenila i koja je ista kao i prvog dana je - oblik Bananice.

Foto: "Soko Štark"

"Potrošači su najbolji reper kvaliteta „Soko Štarkove“ Bananice. Ipak, recept za Bananicin uspeh i dugovečnost potpun je tek kad se doda ljubav, privrženost  i uživanje svih nas koji smo sa njom odrasli ali i budućih generacija koji će svoje uspomene na detinjstvo vezivati za “Soko Štarkovu” Bananicu", nsaglašavaju u ovoj kompaniji.

(Izvor: BKTVNews /M.B.B.)

Share this article