Petar je do pre mesec dana bio POTPUNO ZDRAV DEČAK, a onda je stomak počeo da mu raste. Sada u Italiji čeka da mu SPASU ŽIVOT

Petar Petrović (16) je do pre mesec dana bio potpuno zdrav dečak, a danas je njegovo stanje takvo da je morao hitno da bude prebačen u Italiju na lečenje.

Ovaj dečak iz jednog malog mesta kraj Kopaonika boluje od vrlo retke bolesti - Bad-Kijarijevog sindroma, koji se javlja jednom u milion slučajava. Prethodnih mesec dana sve vreme je ležao u Dečjoj klinici u Tiršovoj, gde su lekari i otkrili da boluje od ove opasne bolesti.

Jedini spas je lečenje u Italiji, gde je on jutros hitno avionom Vlade Srbije i prebačen, a o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).

 

Kako lekari navode za "Blic", u Italiji će njihove kolege pokušati intervencijom takozvanog rekanalisanja krvnih sudova u jetri pokušati da spasu taj organ, odnosno da tako otklone opasnost od njene transplantacije.

Do pre samo mesec dana Petrov život je izgledao potpuno uobičajeno, a onda je stomak počeo da mu raste. Lekari iz njegovog mesta hitno su ga uputili u "Tiršovu" jer su posumnjali da je u pitanju tumor jetre.

Dr Spasoje Radulović, abdominalni dečji hirurg u Tiršovoj, a koji je lečio Petra, kaže za "Blic"da su pacijentu odmah po prijemu uradili snimanje krvnih sudova jetre. Kako dodaje, tada su posumnjali na Bad-Kijarijev sindrom, oboljenje takozvanih izvodnih krvnih sudova jetre, a koje zahteva poseban tretman.

Avion Vlade Srbije spreman da poleti za Italiju

 *Avion Vlade Srbije spreman da poleti za Italiju / FOTO: FILIP KRAINČANIĆ / TANJUG

- Tu bolest karakteriše začepljenje venskih, odnosno jetrenih krvnih sudova, tako da se krv iz tog organa ne transportuje dalje u venski sistem, odnosno prema srcu, što dovodi do uvećanja jetre i bolova. Ukoliko se ne leči, dalji proces u jetri vodi ka njenoj insuficijenciji, odnosno propadanju. Taj sindrom se još manifestuje i uvećanjem trbuha do čega dovodi nakupljanje velike količine tečnosti u stomaku. Nekad i po pet, šest litara. Posle toga, u sledećeoj fazi, javlja se uvećanje same jetre, a nekada i bol u trbuhu - objašnjava dr Radulović.

Prema njegovim rečima, lečenje zahteva hitnu intervenciju - pokušaj da se rekanališu zapušeni venski krvni sudovi, odnosno, da se omogući prolaznost krvi kroz njih, a koja se stručno skraćeno zove TIPS.

 

- To je najbezazlenija intervencija za dete. Zbog toga smo odmah stupili u kontakt sa stručnjacima italijanskog centra u Bergamu - ističe dr Radulović.

Kroz vrat stižu do jetre

Kako on objašnjava, lekari će kroz minimalni rez veličine jednog centimetra, u predelu vrata kroz venu jugularis kateterom "stići" do jetrenih vena.

- Tu će se postaviti takozvani venski graft, koji će uspostaviti "komunikaciju" između dva "venska sistema u organizmu". Intervencija se izvodi u opštoj anesteziji - objašnjava naš sagovornik i dodaje da su lekari u "Tiršovoj" Petra dobro pripremili za tu intervencij.

Dečak pred put u Italiju

 *Dečak pred put u Italiju / FOTO: FILIP KRAINČANIĆ / TANJUG

- Pacijent je dobijao sve što je neophodno da njegova jetra bude u dobrom stanju kako bi mogla da se da se oporavi ako ta intervencija bude uspela - priča dr Radulović i dodaje da će dečak u suprotnom postati kandidat za transplantaciju jetre.

Otac Ivica: Hvala svima!

Ivica Petrović, Petrov otac, pre ulaska u avion zahvalio je svima koji su pomogli da njegovo dete stigne u Italiju, na neophodno lečenje.

- Nadam se da ćemo se videti vrlo brzo donoseći pozitivne vesti - rekao je otac.

 

RFZO hitno odobrio sredstva ta lečenje deteta

Kako za "Blic" navode u RFZO, posle svih neophodnih ispitivanja urađenih u "Tiršovoj", Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje 15. oktobra stigao je zahtev o neophodnosti lečenja pacijenta u inostranstvu.

Petar u avionu

 *Petar u avionu / FOTO: FILIP KRAINČANIĆ / TANJUG

- Sledećeg dana komisija RFZO, u proširenom sastavu, zasedala je i donela pozitivnu odluku o opravdanosti i upućivanju pacijenta na lečenje u Italiju. Potom smo u saradnji sa bolnicom u Bergamu, obezbedio da se pacijent hitno transportuje tamo. To, inače, nije uobičajena praksa, jer se, u proseku, na prijem u bolnicu čeka oko mesec dana - navode za "Blic" u RFZO.

Kako oni dodaju, zahvaljujući poptisanom sporazumu između Ministarstva zdravlja, RFZO i Vlade Srbije, a zbog neophodnosti i hitnosti transporta pacijenta, dečak je avionom Vlade Srbije specijalno opredeljenim za te namene, otputovao u pratnji oba roditelja, na lečenje u Italiju.

(Izvor: blic.rs)

Share this article