Profesor gimnazije Aleksandar Markov ima sjajan predlog: Nemci i Francuzi imaju ZAJEDNIČKE UDŽBENIKE iz istorije, zašto ne bismo MI I HRVATI

Udžbenici iz istorije u Srbiji i Hrvatskoj su jednostrani, indoktriniraju decu i uče ih da mrze jedni druge - zaključak je nemačke novinske agencije “Dojče prese agentur”. I to jeste realna slika onog kako nas stranci doživljavaju.

- I nakon 25 godina od raspada Jugoslavije jedva da je došlo do suočavanja sa ratom. Umesto toga, učenici u Srbiji i Hrvatskoj uče jednostranu i neistorijsku verziju svoje prošlosti - konstatuje DPA.

 

Navodi se kako se u Hrvatskoj uči da je samostalnost države zapravo reakcija na viševekovne želje Srba da vladaju nad Hrvatima, dok učenici u Srbiji, pak, uče da su se Srbi uvek samo branili od “fašističkog hrvatskog nacionalizma” i da bi bez toga bili istrebljeni.

Srbija se predstavlja kao uzor demokratije, koja je nažalost stalna žrtva “svetske zavere”, a u obe države rehabilituju fašistički zločinci, te posebno slave “istorijske ličnosti koje su trn u oku drugoj strani”.

Profesor istorije u Osmoj gimnaziji u Beogradu Aleksandar Markov delimično se slaže sa stavovima ove agencije, koja je na isti način procenila i hrvatsku stranu priče.

- Prvo, uloga nastavnika je najbitnija, jer su oni ti koji mogu da objasne učenicima istorijske procese, bez obzira na to šta piše u udžbenicima. I drugo, nastavnici imaju mogućnost da biraju udžbenike između više izdavačkih kuća i više autora i pronađu najobjektivnije štivo, na osnovu koga će deca steći najrealniju predstavu o prošlosti svoje države i svog naroda - ističe Markov za "Blic".

 

U tekstu DPA se citira istoričar iz Srbije Aleksandar Miletić koji smatra da na nastavi istorije učenike “uče netoleranciji i mržnji”. Kao primer se navodi udžbenik za treći razred gimnazije u kojem piše da se kroz vekove pokazalo da su Albanci, Crnogorci i Bošnjaci do srži pokvareni, dok su Srbi uvek delovali s najčistijim moralnim namerama.

Ipak, ne mora da bude tako i po mišljenju Markova, Srbija i Hrvatska bi u svakom, pa i u pogledu udžbenika iz istorije, mogle da slede primer Nemačke i Francuske.

- Te dve države su isto bili tradicionalni, čak vekovni neprijatelji, a sada imaju zajedničke udžbenike iz istorije. To bi trebalo da bude rešenje i za srpsko-hrvatske odnose - jasan je profesor Markov.

Nemačka agencija navodi da najvažniji udžbenici istorije u Hrvatskoj i Srbiji indoktriniraju decu i huškaju ih protiv suseda.

"U udžbenicima je sve predstavljeno u crno-belom tonu, bez sivih zona. Pozicija svog naroda, kao žrtve, dokazuje se već prilikom učenja o 19. veku. Svaka krivica je uvek apsolutno na drugoj strani. Strašni zločini pripadnika svog naroda redovno se opisuju kao “osvetničke akcije pojedinaca” i tako umanjuju. Dok smo “mi” uvek bili miroljubivi i konflikte hteli da rešavamo isključivo diplomatskim putem, “oni” su se samo bavili agresivnim osvajanjima - opisuje DPA opšti ton u knjigama istorije u Hrvatskoj i Srbiji iz kojih uče naša deca.

(Izvor: blic.rs / M. Tašković)

Share this article