ŠAKA VISILA NA KOŽI, KRV LILA NA SVE STRANE Kako su lekari na VMA operacijom dugom SEDAM SATI spasili ruku mladiću

- Umor je učinio svoje, te je trenutak nepažnje bio dovoljan da umalo ostanem bez pola ruke - priča za „Blic“ Nikola Miladinović (28) iz Gornjeg Milanovca, kome su lekari na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu uspeli da zašiju skoro potpuno odsečenu šaku.

Nikola je radio na mašini za sečenje elemenata za pravljenje gajbica za voće. Pre početka posla, kako kaže, nije prošao nikakvu obuku, a radio je tek dva meseca. Povredio se u sredu, pred kraj rada u trećoj smeni zbog slabije pažnje i umora koji ga je savladao.

- Mašina se kontroliše nogom, te umesto da je sklonim sa gasa, u trenutku nepažnje poturio sam ruku pod oštricu, čisteći ostatke od drveta koje je sečeno i gledao svojim očima kako ostajem bez šake. Bilo je jezivo, mnogo krvi, užasan bol i više nego jeziva scena. Uspaničio sam se, nisam znao šta da radim, samo sam gledao kako da što pre zaustavim krvarenje - priseća se Milovanović.

 

Drama koja se odigrala zbog nepažnje trajala je, srećom, svega nekoliko minuta. Videvši šta se dešava, Nikoline kolege su odmah pritekle u pomoć i odvezle ga u Urgentni centar, odakle je prebačen na VMA.

Multidisciplinarni hirurški tim VMA koji je učestvovao u operativnom lečenju predvodili su major dr Nikola Ostojić iz Klinike za plastičnu hirurgiju i opekotine, puk. doc. dr Ivan Marjanović iz Klinike za vaskularnu i endovaskularnu hirurgiju, ppuk. dr Saša Munitlak iz Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju i dr Jasmina Ivić, lekar na specijalizaciji iz plastične hirurgije.

- Komplikovani hirurški zahvat trajao je sedam časova, a obuhvatio je rekonstrukciju arterijskih i venskih krvnih sudova venskim autograftovima, kao i nerava, mišića, kože i potkožnog tkiva u predelu šake i podlaktice. Obimnost povreda je bila specifična, presečeno je bilo sve osim kože sa jedne strane. Šaka hladna i trebalo je dovesti krv u nju, ali i izvesti je nazad u srce - objašnjava dr Nikola Ostojić.

Pokidani krvni sudovi na šaci su bili kratki, te ih je dr Marjanović uzimao sa drugih delova Nikolinog tela i krpio.

- Rizik je bio ogroman. Uzimao sam vene sa drugih delova tela i spajao ih. Ovaj deo ruke je najgori za rekonstrukciju. Mašina nije presekla, već otkinula arterije. U ovakvim situacijama je najvažnije uspostaviti vaskularizaciju, jer ako to uspete, onda svaki ekstremitet ima šanse da preživi - objašnjava dr Marjanović.

Operacija je protekla dobro, ali je još neizvesno kada će i u kojoj meri Nikola moći da koristi ruku.

Presečeno je bilo sve osim kože sa jedne strane, kaže 
doktor Marjanović
Foto: U. Arsić / RAS SrbijaPresečeno je bilo sve osim kože sa jedne strane, kaže doktor Marjanović

Potpukovnik prof. dr Jefta Kozarski sa Klinike za plastičnu hirurgiju i opekotine VMA, koji nije učestvovao u operaciji, ali je zadužen za pacijentovo zdravlje nakon ušivanja ruke, kaže da Nikoli predstoji još nekoliko operacija, a potom slede fizikalne terapije.

 

- U ovakvim slučajevima mora da se reaguje najduže u roku od deset sati, te je pacijent operisan čim je stigao u Beograd. Ruka je imala cirkulaciju preko jedne arterije, ali je morala da bude operisana da bi ostala živa. Da bi Nikola mogao da je koristi, biće potrebno još nekoliko operacija, a nakon toga sledi fizikalna terapija - kaže prof. dr Kozarski.

Oprezno s mašinama: Za tri meseca drugi jednako težak slučaj

Profesor Kozarski ističe da je ovakva vrsta povreda učestala i da je potrebno raditi na edukaciji i povećanoj zaštiti prilikom rada na opasnim mašinama.

- Pre tri meseca žena iz Banata je na isti način na istoj mašini imala sličan prelom, prelom kosti šake, dve kosti podlaktice, pokidane vene, tetive... Kod nje će invaliditet biti izražen zbog povrede nerava, ali videćemo u kojoj meri. To su već dva pacijenta povređena na istoj mašini u kratkom periodu gotovo na identičan način, te apelujem na povećanu opreznost i maksimalne mere zaštite - zaključuje on.

(Izvor: blic.rs / Ana Đokić)

Share this article