Saša Ilić (34) pravdu za izgubljene ruke čeka 15 godina

Saša Ilić (34) iz Ćuprije, koji je ostao invalid 20. oktobra 2004. nakon pada s objekta "Aleksandar", već 15 godina traži pravdu pred sudom. On je izgubio spor protiv investitora optuženog za teško delo protiv opšte sigurnosti, jer je 2014. došlo do zastarelosti krivičnog gonjenja. Takav epilog i ne čudi s obzirom na činjenicu da od 50 zakazanih pretresa čak 30 nije održano.

Sada pokojni investitor Velimir Stamenković teretio se za nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova, usled kojih je Ilić ostao bez obe ruke. Uz sve to, bio je zaposlen na crno sa dnevnicom od 7,5 evra za 12 sati. Sašin zastupnik advokat Nenad Sadžaković podneo je tužbu za naknadu nematerijalne štete dva meseca pre isteka zastarelosti, jer je "video šta će da se dogodi u krivičnom predmetu".

 

- Viši sud u Jagodini pretprošle godine odbio je tužbeni zahtev uz obrazloženje da je prošao rok, a mog klijenta obavezao da plati troškove sudskog postupka više od 1.400.000 dinara. Žalio sam se Apelacionom sudu u Kragujevcu, koji je žalbu usvojio i ukinuo presudu zbog pogrešne primene materijalnog prava, što znači da nismo zakasnili s tužbom - kaže advokat Sadžaković.

Suđenje je bilo zakazano za septembar prošle godine, ali pošto se sudija nije pojavila, odloženo je na neodređeno vreme. Advokat je poslao prestavku Apelacionom sudu u Kragujevcu, koji je naložio Višem sudu da odmah zakaže proces.

U krivičnom postupku sudovi u Ćupriji i Paraćinu neprestano su odlagali suđenja. Jedno ročište održano je čak na Urološkom odeljenju bolnice, u kojoj je Stamenković ležao. Spor je prvo vođen protiv izvođača radova Radenka Stanišića, koji je oslobođen krivice. Naime, između njega i investitora Velimira Stamenkovića, nije postojao ugovor. Dobio je odštetu od države a onda je tužio Stamenkovića zbog pretrpljenih duševnih bolova.

- Bio sam svedok i to je presuđeno u njegovu korist. Samo ja još čekam pravdu - kaže Ilić.

Saša je jedino u postupku zaštite prava na suđenje u razumnom roku dobio novčanu naknadu od 50.000 dinara. Naime, Viši sud u Jagodini je utvrdio da je u krivičnom postupku povređeno pravo na suđenje u razumnom roku.

DOVOLjNA BILA DVA PRETRESA

Advokat Nenad Sadžaković tvrdi da je spor protiv Stamenkovića mogao da se završi na dva glavna pretresa:

- Sudski veštak je konstatovao da "uslov sigurnosne udaljenosti objekta nije ispunjen". Smatrao je da pošto objekat nije imao pojačanu električnu i mehaničku zaštitu i odgovarajuće znakove upozorenja, predstavlja "stalnu skrivenu opasnost po život i zdravlje ljudi i po sigurnost objekta".

(Izvor: novosti.rs)

Share this article