SRBI MASOVNO IDU NA LAŽNA BOLOVANJA! Ministar najavio da će se ovaj praksi STATI NA PUT!

Zloupotreba bolovanja je ozbiljan problem u Srbiji, utiče i na strane investitore. Imamo primere radnika koji 20 dana idu na bolovanje uz lažne doznake, pa se vrate na posao da izbegnu lekarsku komisiju, a onda opet jave poslodavcu da su bolesni, otkriva ministar Đorđević.

Imamo primere radnika koji 20 dana idu na bolovanje uz lažne doznake, pa se vrate na posao da izbegnu lekarsku komisiju, a onda opet jave poslodavcu da su bolesni, otkriva ministar Đorđević.

 

Jače inspekcije

Ministar Đorđević je napomenuo da će strožim kontrolama bolovanja biti zaštićeni ne samo poslodavci već i pošteni i vredni radnici koji obavljaju duple poslove umesto svojih nesavesnih kolega. 

- Zloupotreba bolovanja je baš uzela maha u Srbiji i taj problem moramo da rešimo što pre. Suočavali smo se sa svakojakim slučajevima, imali smo primere radnika koji pomoću lažnih doznaka, sređenih preko veze kod lekara, ne dolaze po dvadeset dana na posao. Onda se vrate na svoje radno mesto kako bi izbegli izlazak pred lekarsku komisiju. I čim prođu dva-tri dana, oni ponovo jave da su bolesni i ne dolaze na posao. Mi ovaj problem moramo da rešimo ne samo zbog poslodavaca već i zbog radnika koji su zbog odsustva svojih nesavesnih kolega primorani da obavljaju i njihov posao - objašnjava Đorđević.

Prema njegovim rečima, i potencijalni strani investitori su ovu pojavu naveli kao problem koji treba što pre otkloniti.

- Razgovarao sam sa kineskim i turskimposlovnim ljudima, koji su zainteresovani za ulaganje u Srbiju. I oni su mi problem zloupotrebe bolovanja na našim kompanijama naveli kao jedan od ključnih. Zato smo odlučili da uvedemo stroge inspekcijske kontrole, koje će proveravati da li lekari i lekarske komisije odobravaju bolovanja po zakonu - kaže Đorđević i dodaje da prema propisima poslodavac ima mogućnost da traži vanrednu kontrolu bolovanja, pa čak i da otpusti radnika ako zloupotrebljava odsustvo sa posla.

 

Da je stanje sa zloupotrebom bolovanja u firmama alarmantno potvrdio je za Informer i Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije. On kaže da je neophodna stroža kontrola i da je najviše zloupotreba u državnoj službi i u firmama koje imaju veliki broj zaposlenih.

- Radnici u unutrašnjosti najčešće idu na bolovanje kako bi radili dodatni posao. To je primetno u toku sezonskih poslova u poljoprivredi, kada zaposleni koji primaju minimalac koriste svoje bolovanje kako bi išli na njivu, brali jagode, maline i paprike i tako uvećali svoja primanja - kaže Atanacković.

Pauza zbog prehlade

On dodaje da se bolovanja od dve ili tri nedelje uzimaju i za najobičniju prehladu ili grip, što je nedopustivo.

- Najdeblji kraj zbog takvog neodgovornog ponašanja radnika i lekara izvuku poslodavci. Oni moraju da se informišu da mogu da primenjuju poseban akt kako bi proverili da li su zaposleni zaista bolesni ili zloupotrebljavaju bolovanje, a dodatna kontrola je svakako poželjna - objašnjava Atanacković.

Za tri godine 50 odsto više bolovanja

Prema podacima RFZO, broj dana provedenih na bolovanju za tri godine porastao je za oko 50 odsto. Naime, tokom 2013. prosečno bolovanje trajalo je 48 dana, a prošle godine taj broj je bio 72 dana. U ovu statistiku ulaze samo odsustva duža od mesec dana, koje odobravaju lekarske komisije.

Lončar: Nulta tolerancija

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar oštro je osudio lekare i članove komisije koji izdaju lažna bolovanja, ali i radnike koji zloupotrebljavaju izostajanje s posla.
- Ako svi izostaju sa posla i kad treba i kad ne treba, neće nam doći nijedan investitor. Ko je stvarno bolestan, neka ide na bolovanje, tu nema dileme! Međutim, ne mogu se otvarati bolovanja zbog sezonskih poslova - kaže Lončar.

(Izvor: Informer.rs)

 

Share this article