Sreli se rabin, imam i pravoslavni sveštenik... Ne, ovo nije početak vica, već predivna priča sa SNAŽNOM PORUKOM CELOM SVETU

Sreli se pravoslavni sveštenik, rabin i imam. Ne, nije početak nekog vica, već jedne lepe priče u kojoj su predstavnici tri različite religije mesec dana živeli zajedno, sa celim svojim porodicama, na tri različita kontinenta, a cela ideja je promovisanje međuverskog dijaloga.

 

Beograd, Denver i Ćirabon bili su gradovi u kojima su svoju svakodnevnicu, u zajedničkom domu, delili jerej Gligorije Marković iz Srbije, ortodoksni rabin Dov Hofman iz SAD-a i imam Muhamed Abdulah Sukri iz Indonezije.

Iman Muhamed Abdulah Sukri,  rabin Dov Hofman i Jerej Gligorije Marković (sdesna)

 *Iman Muhamed Abdulah Sukri, rabin Dov Hofman i Jerej Gligorije Marković (sdesna)

FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Oni su bili deo velikog međunaronog programa "Hiljadu Avramovih krugova" čiji je cilj da promoviše verski dijalog i suživot u kojem je planirano da narednih deset godina 3.000 učesnika, pripadnika hrišćanske, jevrejske i islamske zajednice žive zajedno nekoliko nedelja i tako upoznaju jedni druge.

 

Tokom drugog od hiljadu Avramovih krugova koji je počeo u Beogradu, sredinom avgusta, predstavnici triju religija su delili svakodnevnicu u svojim zajednicama, obilazili groblja, odlazili na službe, držali psihoterapije i debatovali kako bi "osetili" život pripadnika druge religije.

Predstavnici triju religija ispred Hrama Svetog Save

 *Predstavnici triju religija ispred Hrama Svetog Save / FOTO: PRIVATNA ARHIVA

- U Srbiji smo živeli u mojoj kući, u SAD-u u rabinovoj, a u Indoneziji u verskoj školi koja je stara skoro 500 godina. Bilo je jako izazovno i interesantno biti blizu i živeti život dve tako zatvorene vere. Videti i sagledati sopstvenu veru u suživotu sa pripadnicima drugih religija - kaže za "Blic" jerej Gligorije Marković iz Srbije.

Živeli život vernika drugih religija

Budući da je krug otvoren u Beogradu, u Crkvi Svetih cara Konstantina i carice Jelene, gde je bogoslužuje jerej Marković, rabin i imam su parohijskom domu pevali sa crkvenim horom.

 

- Išli su sa mnom u zatvor u kome radim i razgovarali sa upravnikom i osuđenicima. Posetili smo i patrijarha Irinija, obišli manastir Studenica gde smo prespavali - prepričava druženje jerej i dodaje da su rabin i imam u srpskoj prestonici obilazili i verske objekte svojih religija.

- Tokom programa smo imali priliku da podelimo svakodnevnicu pripadnika drugih religija, dakle što rade rabin i imam. U Americi smo išli na radionice, prisustvovali tumačenju sveštenih knjiga, ili grupama psihoterapije koje rabin drži. On je i ljubitelj planinarenja, te smo planinarili i penjali se na planinske vence iznad Denvera gde rabin ima kolibu na 3.500 metara nadmorske visine - navodi jerej Marković.

U poseti Indoneziji

 *U poseti Indoneziji / FOTO: PRIVATNA ARHIVA

Prema navodima hrišćanskog sveštenika, u Indoneziji su živeli život onako kako to čine pripadnici islamske zajednice.

- U Indoneziji smo živeli u školi u kojoj se deca od pete godine školuju za razna zanimanja, ali i uče o religiji. Pratili smo šta se dešava u školi, susretali se sa decom, učestvovali u javnim debatama uz studente. U Džakarti smo uz prisustvo brojnih ambasadora i predstavnika civilnog društva i institucija diskutovali o važnosti zajedničkog saživota - kaže jerej Marković.

Poštovana pravila svih religija

U vreme druženja svaki od predstavnika je imao mogućnost da ispoveda svoju religiju, da se hrani i vreme provodi u skladu sa načinom na koji je to propisano u religijskim knjigama.

- Kod nas je bilo doba posta, te sam se ja tako i hranio bez obzira gde smo bili. Imam je konzumirao samo halal hranu, dok je rabin svoje obroke bazirao na košer ishrani - navodi jerej Marković.

 

Cilj programa - spoznati ljude oko sebe

Pravoslavni sveštenik ističe kako je lepota ovog programa i života sa predstavnicima drugih religija to što je mogao da oseti kako ljudi žive u zajednicama koje su drugačije od pravoslavnih.

- Biti u džamiji sa 1.000 muslimana je jako inspirativno. U vreme kada se islam pominje kao militantni a koji je povod za rat, lepo je videti da je to zapravo religija koja je motiv za gradnju društva i njegov prosperitet, kao doduše i ostale religije koje se danas jako često koriste kao povod za ratovanje. Zato je sagledanje sebe kroz druge i suživot sa ljudima koji ispovedaju druge religije za mene bilo neprocenljivo iskustvo - zaključuje jerej Marković.

Šta su Avramovi krugovi?

Projektat "Hiljadu Avramovih krugova" nastao je na inicijativu Pariskog mirovnog foruma koji je u novembru prošle godine okupio 65 predsednika država, Vlada i brojne druge učesnike kako bi predložio saradnje na svetskom novou.

Ideju za projekat dao je Dino Pati Đalal iz Indonezije koji se više od 30 godina nalazi u narodnoj diplomatiji, dok je realizator projekta Zajednica za međunarodnu politiku Indonezije, a drugi krug projekta finansirala je Vlada Kraljevine Danske.

(Izvor: blic.rs)

Share this article