Šta se događa sa planetom! ZALEĐENA AMERIKA, AUSTRALIJA GORI, U SAHARI SNEG, A KOD NAS PROLEĆE (VIDEO)

Na društvenim mrežama poslednjih dana pojavljuju se fotografije visibaba na livadama, a meteorolozi najavljuju da bi ovaj januar mogao biti najtopliji od kada postoje merenja.

Rekordno visoke temperature, doduše one letnje, izmerene su i na suprotnoj strani sveta, u Australiji.

 

Istovremeno se medijima šire snimci snega u najtoplijoj pustinji Sahari, smrznutih aligatora u zamrznutim jezerima, iguana koje padaju s drveća na Floridi i ajkula koje umiru od hladnoće u vodama Atlantika. Kako bi narod rekao, vreme je poludelo. Ali, šta se zapravo događa?

Kada govore o posledicama globalnog zagrevanja, klimatolozi često ističu sve učestalije i izraženije ekstreme – duža i intenzivnija razdoblja suša, padavina, olujnog nevremena i sl.

Naime, sa zagrevanjem atmosfere, koje je najbrže i najizraženije na Severnom polu, smanjuje se razlika u temperaturama i u vazdušnom pritisku između polarnih i ekvatorijalnih krajeva.

 

Zbog smanjivanja razlike u pritisku, slabi visinska mlazna struja koja se nad srednjim severnim geografskim širinama kreće od zapada prema istoku i predstavlja branu između južnih masa toplog tropskog vazduha i severnih ledenog, polarnog. Kada je ta struja jaka, ona ne dozvoljava jake, duboke i dugotrajne prodore polarnog vazduha na jug ili toplog na sever. Kada je slaba, prodori su učestaliji i izraženiji.

Trenutno se nad SAD nalazi veliki meandar koji čini duboki prodor polarnog vazduha na jug, dok nad Evropom, posebno nad našim krajevima, imamo dubok prodor toplog vazduha na sever.

Izraženo meandriranje strujanja vazduha odgovorno je za izražene razlike u različitim područjima naše planete.

(Izvor: Index.hr)

Share this article