SVRLJIG: Kada je imao 14 godina uperio je pušku u sestru Jovanu (19), a nije znao da je puna. Ovo je njegova kazna (FOTO)

Viši sud u Nišu odlučio je da, bez obzira na težinu posledica, dečaku izrekne ovakvu meru s obzirom na to da je delo učinio iz nehata i da je veoma teško podneo sestrinu smrt.

N. Đ. (15) iz Svrljiga, koji je 6. februara prošle godine ubio rođenu sestru Jovanu Đorđević (19), izrečena je vaspitna mera pojačanog nadzora od strane organa starateljstva.

Viši sud u Nišu odlučio je da, bez obzira na težinu posledica dečaku izrekne ovakvu meru s obzirom na to da je delo učinio iz nehata i da je veoma teško podneo sestrinu smrt.

 

Kako je saopštila portparol Višeg suda u Nišu Iva Popović Knežević, pojačan nadzor može trajati najduže dve godine.

- Veće za maloletnike Višeg suda u Nišu nakon održanog glavnog pretresa izreklo je maloletniku vaspitnu meru pojačan nadzor od strane organa starateljstva zbog krivičnog dela ubistvo. Ova mera može da traje od šest meseci do dve godine, a sud tokom njenog trajanja ispituje da li su prestali razlozi za njeno izricanje - kazala je ona i dodala da je izrečena mera bila predlog i Višeg javnog tužilaštva i Centra za socijalni rad.

*Foto: Telegraf

Da podsetimo, tragedija koja je zavila u crno porodicu Đorđević dogodila se u njihovoj porodičnoj kući, a nesrećna devojka platila je najvišu cenu, jer oružje nije bilo zaštićeno od dece.

 

Sticajem tragičnih okolnosti, dan ranije njihov komšija koji je sa ocem bio u lovu, ostavio je pušku u njihovoj kući. N. Đ. (15)  je iskoristio nepažnju roditelja, i uzeo oružje koje je u šali uperio ka sestri ne znajući da je napunjena. Hitac je devojku pogodio u vratni deo kičme, usled čega je ona podlegla povredama na putu od Svrljiga ka niškom Kliničkom centru.

Samo dan pre ubistva, N.Đ. je napunio četrnaest godina čime je postao krivično odgovoran.

*Foto: Telegraf

Pojačan nadzor od strane organa starateljstva je vaspitna mera koju sprovodi Centar za socijalni rad. Kako se navodi u zakonu, dok traje mera maloletnik ostaje kod roditelja, a službeno lice brine o njegovom školovanju, eventualnom odvajanju od sredine koja na njega utiče štetno, lečenju i sređivanju prilika u kojima živi. Pojačan nadzor se sprovodi kroz savetodavne razgovore sa maloletnikom i njegovim roditeljima i posete porodici.

Zakon predviđa da se mlađim maloletnicima, što je uzrast do 16 godine, bez obzira na vrstu krivičnog dela mogu izricati samo vaspitne mere, od kojih je najstrožija upućivanje u vaspitno popravni dom.

(Izvor: telegraf.rs)

Share this article