U najboljem redu je prolazila Monikina trudnoća, a onda je jedan rutinski pregled doneo STRAVIČNU VEST

Monika i Srboljub Petković, mladi bračni par iz Novog Sada, prošli su pravu golgotu početkom godine, kada je Moniki u sedmom mesecu trudnoće dijagnostikovan izuzetno agresivan kancer dojke.

Monika (36) se priseća da su za radosnu vest da će imati još jednu bebu saznali kada je njihova ćerkica Hana imala tek nešto više od dve godine i da je druga trudnoća tekla bez teškoća. Međutim, rutinski pregled je promenio sve.

 

- Imala sam cistu na dojci koja je postala vrlo bolna, pa sam otišla na pregled. Bila sam u sedmom mesecu trudnoće i bila sam ubeđena da je to posledica hormonske aktivnosti, ali ultrazvuk je pokazao da se nekoliko centimetara od ciste razvija tumorska masa koju je trebalo hitno ispitati - priča Monika. Kaže da je biopsija u Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici pokazala da se radi o agresivnom kanceru, koji je nepredvidiv jer se dešava da se pritaji i ne raste godinama, ali ako bukne, veoma brzo metastazira. 

Monika i Srboljub sa ćerkom Hanom i sinom Mihajlom

*FOTO: PRIVATNA ARHIVA, Monika i Srboljub sa ćerkom Hanom i sinom Mihajlom

- Svaka čast lekarima što su ga uopšte otkrili jer kažu da se ta vrsta kancera teško dijagnostikuje. Njihov zaključak bio je da je neophodna hitna operacija, ali se u Kamenici one ne rade na trudnicama. Otišli smo u Beograd u Insitut za onkologiju i radiologiju Srbije, gde je na takvim operacijama prisutan ginekolog-onkolog. Ali oni nisu imali CTG aparat koji prati stanje bebe tokom intervencije, pošto postoji opasnost od negativnog delovanja anestezije. Uprkos tome, stav im je bio da se ne čeka da se trudnica porodi već da se zahvat, uprkos riziku, izvede što pre - priča Monika. Njen suprug Srboljub (36) dodaje da je Monika morala da potpiše da pristaje na hiruršku intervenciju bez CTG-a, pa je operisana 28. februara.

- Sat vremena dok je trajao zahvat nismo znali da li je beba živa. Da su imali CTG ne bi bilo tog dodatnog stresa jer taj aparat prati stanje bebe i ukoliko dođe do komplikacija ginekolog-onkolog odmah može da reaguje i porodi pacijentkinju. Srećom, tamo rade vrhunski stručnjaci, tako da je operacija prošla u najboljem redu i 22. marta rodio nam se Mihajlo, zdrav i prav, iako je poranio četiri nedelje - priča Srboljub i dodaje da su sada svi dobro i da je Monika završila šestomesečni ciklus hemoterapija i mesec dana zračenja u Kamenici.

 

Inače, Srboljub je trener i suosnivač udruženja "Free treninzi", koje već četiri godine organizuje sportske programe namenjene sugrađanima svih uzrasta, s ciljem da ih podstakne na fizičku aktivnost i brigu o zdravlju. Sport za Srboljuba nije samo posao već i jedini način da uspori retku autoimunu bolest čiji je krajnji rezultat propadanje kičme.

- Posle svega što smo prošli želeli smo da se odužimo lekarima, ali i da pomognemo trudnicama koje će se ubuduće boriti sa rakom tako što ćemo nabaviti novac za kupovinu CTG-a. Pokrenuli smo humanitarnu akciju besplatnih treninga, a organizovali smo i humanitarni turnir. Falilo nam je još malo novca, pa smo organizovali i humanitarnu žurku. Odziv je bio dobar i uspeli smo da skupimo novac za CTG - priča Srboljub.

*FOTO: PRIVATNA ARHIVA, Petkovići ne posustaju u humanitarnom radu

Humanitarna akcija prikupljanja sredstava za kupovinu CTG-a samo je jedna u nizu koju je pokrenuo Srboljub svojim besplatnim treninzima. Zahvaljujući donacijama članova uspeli su da renoviraju kupatilo u svratištu za decu beskućnike, dok su za fudbalsku ekipu mališana bez roditeljskog staranja iz Dečjeg sela u Sremskoj Kamenici nabavili kompletnu opremu, od dresova, čarapa i kopački do lopti. Trenutno je u toku skupljanje novih i polovnih igračaka i slatkiša za decu u svratištu i decu bez roditelja, pa Petkovići pozivaju sve ljude dobre volje da im se pridruže danas od 18.45 do 20 sati u sportskom centru "Rosić" u Novom Sadu na besplatnom treningu i donesu neki poklon za mališane.

(Izvor: blic.rs / Zlatko Čonkaš)

Share this article