U rernu sam stavila filete oslića, a izvadila girice: 400 grama ribe je nestalo i pretvorilo se u običnu vodu (FOTO)

Ukoliko kupite kilogram zamrznutih fileta oslića za ručak, polovina ukućana ostaće gladna, jer će se tokom pečenja težina ove ribe smanjiti skoro za polovinu.

Na pakovanju lepo piše - neto 1 kilogram. Polovina ide na pleh, ostatak u frižider, previše je za dvoje.Pola sata kasnije, prepunjen pleh kao da je dotakao zrak iz filma "Draga, smanjio sam decu", jer su tri velika komada ribe stala u njegovo dno. Umesto u ulju, riba je plivala u vodi, iako je već pre pečenja sa nje otopljen veći deo leda.

 

Od kilograma ribe, na tanjirima je ostalo nešto više od 600 grama, što znači da je skoro 400 grama leda plaćeno po ceni ribe, a ne po ceni zamrznute vode.

Problem zaleđenih namirnica nije novijeg datuma, a koliko god se potrošači borili da ukažu na ovu prevaru trgovaca i proizvođača, i dalje se ništa ne menja i u pakovanju zaleđene robe i dalje dobijamo višak leda.

 *Tek kupljeni fileti, Foto: Telegraf.rs

Zoran Nikolić, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije objašnjava da se i sam susreo sa ovim problemom.

- Fileti se pre zamrzavanja glaziraju u vodi. Masa koja je naznačena na zamrzntom pakovanju mora biti takva u trenutku pakovaja, a odstupanja ne bi smela da budu prevelika. Na deklaraciji piše da bi glazure trebalo da bude 20 odsto, ali se često ispostavi da je ima mnogo više - priča on.

 

On ističe da je zamrznuta riba zapravo prepunjena vodom koja ispari dok se riba peče, a sa njom nestane i deo mase.

- Ipak, postoji razlika između fileta koji se kupuju u rinfuzu i onih koji su prethodno upakovani. Rinfuzna riba se ko zna koliko puta prepakuje, pa ide led na led i na kraju stvarno dobijemo više leda nego ribe - kaže sagovornik Telegrafa.

 *Ispečeni fileti, Foto: Telegraf.rs

Nikolić napominje da je najvažnije da potrošači znaju da i u ovom slučaju imaju način da zaštite svoja prava.

- Svako od nas može da se žali trgovcu. Možemo da pustimo da se riba odledi i da suvu ribu koja je upola lakša odnesemo prodavcu da je sam izmeri i da vidi koliko je teška - kaže Nikolić.

Verovali ili ne, za kontrolu smrznutih proizvoda nije zadužena nijedna od inspekcija, već Direkcija za mere i dragocene metale.

(Izvor: telegraf.rs / Gorica Avalić)

Share this article