VOZAČI, PAŽNJA Za prejak gas kazna i na naplatnoj rampi!

Odzvonilo je bahatim vozačima, koji pritiskajući papučicu gasa “do daske” ugrožavaju svoje i tuđe živote jer će uskoro zaživeti novi sistem “merenja prosečne brzine” na auto-putevima, i to automatski, prilikom izlaska sa naplatne rampe!

- Priprema projekta MUP o merenju srednje brzine vozača na auto-putu je u završnoj fazi i uskoro će početi da se primenjuje - kaže načelnik Uprave saobraćajne policije Nebojša Arsov. - Policija će, u zavisnosti od načina rada, ili odmah kod naplatne rampe zaustavljati vozače ili će prijave slati na kućne adrese.

 

Kako funkcioniše ovaj sistem?

- Jednostavno, prilikom plaćanja putarine automatski će se izmeriti vreme od ulaska na auto-put do izlaska, pa će se pređeni broj kilometara podeliti sa tim vremenom, i dobiće se prosečna brzina - kaže Arsov.

Neće biti bezbedni ni vozači koji, na primer, deo puta “divljaju”, isprobavaju snagu svojih automobila, pa svrate u neki restoran, odmorište, naprave pauzu, misleći da će im tako prosečna brzina biti “normalizovana”.

- Za njih će i dalje tu biti presretači - kaže načelnik Arsov.

Prvi čovek srpskih saobraćajaca za “Novosti” kaže i da je u toku “sređivanje tenderske dokumentacije i završni radovi” na novom sistemu snimanja saobraćaja koje će “otkrivati” vozače koji koriste mobilne telefone i ne vezuju pojaseve u toku vožnje.

- Pored toga, mi smo u novi zakon o saobraćaju, za koji se nadam da će biti brzo usvojen, implementirali nove odredbe koje se tiču mladih vozača, onih sa probnim dozvolama - kaže Arsov i pojašnjava da će se produžiti vreme trajanja probnih vozačkih dozvola, ograničiti snaga motora, ali i produžiti vreme u kojem će mladim vozačima biti zabranjeno da upravljaju vozilom.

Predloženo je da vozači koji polože pre navršene 19. godine sve do navršene 21. godine imaju probne vozačke dozvole, a oni koji posle 19. godine polože ispit moraće dve godine da imaju probnu vozačku dozvolu.

 

Analiza MUP Srbije i Agencije za bezbednost saobraćaja pokazala je da su mladi vozači izuzetno ugroženi u saobraćaju i da učestvuju u oko 23 odsto saobraćajnih nesreća.

- Zato smo pripremili novu preventivnu akciju “Um na drum”, u kojoj ćemo pokušati da jezikom, bliskim ciljanoj populaciji probamo da utičemo na promenu njihovih navika - kaže direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja Srbije Jasmina Milošević. - Pripremili smo i atraktivne spotove i ceo niz aktivnosti.

Najviše mladih vozača strada vikendom i u uslovima noćne vožnje.

- Neiskustvo, želja za dokazivanjem, prevelika brzina i alkohol su najčešći uzroci nesreća mladih - kaže Arsov. - Zato u novom zakonu predviđamo zabranu vožnje za vozače sa probnim dozvolama u periodu od 23.00 do 6.00, ali i ograničenje snage motora do 70 KV.

Predviđeno je i drugačije ograničenje brzine za mlade vozače. Tako oni na auto-putu neće smeti da voze brže od 110 km na čas, na moto-putu 90, a na ostalim putevima brzinom koja je 90 odsto od inače dozvoljene.

KAO KADA SLON PADNE - Pripremljeno je više spotova koji bi trebalo da utiču na izmenu navika mladih vozača. Svi su veoma zanimljivi, poput onog koji objašnjava vozačima da je sudar pri brzini od 60 km na čas isti kao i kada bi vam na auto pao - slon!

(Izvor: novosti.rs)

Share this article