NAJVAŽNIJA LEKCIJA: PROFESORI LIČNIM PRIMEROM UČE DECU HUMANOSTI

Zaposleni u Politehničkoj školi u Kragujevcu su osnovali jedinstven fond u Srbiji: od plata odvajaju deo za najugroženije učenike.

Zaposleni u Politehničkoj školi u Kragujevcu su osnovali jedinstven fond u Srbiji: od plata odvajaju deo za najugroženije učenike. Oni pomažu đacima koji nemaju za užinu ili za prevoz do škole. Od zarada 70 zaposlenih, od profesora, pa do čistačica, koliko je ko hteo, od plata se automatski odbija 50 do 500 dinara.

Zahvaljujući njima, 25 učenika dobija pomoć. Imaju užinu i mesečnu autobusku kartu.

 Sve je počelo pre šest godina, kada smo došli na ideju da pomognemo deci. To su učenici iz siromašnih porodica. Naša škola je najveća u Šumadiji, imamo 1.470 đaka. Nismo mogli da dozvolimo da bilo koje dete trpi zbog besparice - kaže direktor Siniša Kojić.

- Posle osnivanja fonda, javili su se ljudi koji su nam pomogli... Društvo lekara Srbije nam je pomoglo, fabrika „Zastava oružje“. „Energetika“ je obezbedila prevoz za učenike koji nemaju novca - kaže školski psiholog Jelena Nešić i dodaje da su radnici škole angažovani u prikupljanju pomoći u odeći i obući za učenike.

- Pričamo i sa decom i sa roditeljima. Tako smo počeli da donosimo obuću, odeću i sve što imamo. Imamo mnogo đaka koji su iz udaljenih mesta. Ima dece koja žive u teškim uslovima, a da ih niko nije posetio ni pitao kako im je - priča Nešićeva.

Učenica trećeg razreda Ana Đ., jedna je od onih koja dobija pomoć u školi.

- Živim sa majkom koja je težak invalid. Slabo je pokretna, nigde ne radi. Imam i dve mlađe sestre koje idu u osnovnu školu. Nekada sam išla peške do Kragujevca, od svog sela udaljenog deset kilometara. Sada mi škola plaća prevoz i daje garderobu. Škola mi je druga porodica - kaže Ana koja je vrlodobar đak.

Kako kažu u školi, koja uz znanje neguje i humanost, ima đaka koji ne žele da prime pomoć.

- Deca su ponosna i zahvalna. Imamo učenike koji su siromašni, ali nisu hteli da prime pomoć. Zbog toga smo osnovali učeničku zadrugu. Tako smo im omogućili da kroz školske aktivnosti sami sebi pomognu - kaže Siniša Kojić.

(Izvor: blic.rs)

Share this article