Tatjana, Katarina i Dragan su NAJBOLJI NASTAVNICI Srbije, a kada pročitate ŠTA SU SVE URADILI biće vam jasno i zašto

Mr Tatjana Marković Topalović, nastavnica fizike u Medicinskoj školi "Dr Andra Jovanović" u Šapcu, Katarina Veljković, nastavnica računarstva i informatike u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji, i Dragan Kuveljić, učitelj u Osnovnoj školi "M. Stiković" u Prijepolju - to su nastavnici koji će Srbiju predstavljati za najboljeg nastavnika sveta.

O tome je odlučio žiri nacionalnog takmičenja, a pre dva dana uručena su im priznanja na svečanosti u Privrednoj komori Srbije.

Udruženje "Živojin Mišić" proglasilo je pobednike koji će se boriti za titulu najboljeg na svetu u okviru projekta "National Teacher Prize" koji je deo projekta "Global Teacher Prize", Fondacije "Varkey". Za čitaoce "Blica" predstavljamo čime su se oni izdvojili.

 

Kad nauka nije bauk

Pitagorinim trgom u Centru za stručno usavršavanje u Šapcu profesorka fizike Tatjana Marković Topalović hoda ponosno jer je jedinstveni Park nauke rezultat njenog zalaganja sa kolegama. U učionici na otvorenom lako se razume DNK, atom prestaje da bude bauk... Ovu celinu čini 27 instalacija - edukativna fontana, Njutnovo klatno...

Tatjana Marković Topalović

 *Tatjana Marković Topalović / FOTO: PRIVATNA ARHIVA

- Ako bih mogla negde sebe da definišem, onda mislim da sam u stalnom istraživanju za sigurnim putem koji dolazi do dece 21. veka - kaže Tatjana Marković Topalović. Učenicima je omiljena, kao i u Društvu ljubitelja fizike "Fiziks" čiji je osnovač. Za mališane koncipirala je letnju školu nauke. Čak dva puta boravila je u Cernu na poziv svetski priznatih naučnika. Već 26 godina u tri šabačke škole ispratila je 4.500 učenika i uvek spremna za nove naučne izazove. Profesorka Tanja je i promoterka nauke u Mačvi i koordinator je projekta "Zasuči rukave". Trenutno privodi kraju doktorat iz Metodike nastave fizike.

 

Odeljenje mašte

Rame uz rame sa Tatjanom stao je Dragan Kuveljić, učitelj u OŠ "M. Stiković" u Prijepolju. Želeo je da školu učini prijatnim mestom za učenje, pa je zajedno sa učenicima i njihovim roditeljima osnovao grupu "Mašta". Kada ne maštaju kako škola može biti lepa, Dragan sa decom pravi različite priredbe ili manifestacije, od kojih neke izvode i na Gradskom trgu. Gosti tih druženja su poznati pisci, muzičari ili glumci i svi zajedno uče decu da vole školu. Vodi učenike u Dom kulture, Muzej u Prijepolju, portu manastira Mileševe ili pozove decu iz drugih gradova i odu do obližnjeg izletišta, naprave edukativno-istraživački kamp, ili malu letnju školu.

Dragan Kuveljić

 *Dragan Kuveljić / FOTO: PRIVATNA ARHIVA

- Ne mogu da radim tradicionalno ako znam da može drugačije i bolje. Naš znak je vetrenjača koja se nalazi na sredini učionice, a simbolizuje našu spremnost na promene. "Kad dunu vetrovi promena, jedni grade zidove, a drugi vetrenjače". Mi smo vetrenjače, spremni da se menjamo u skladu sa vremenom u kojem živimo - kaže Kuveljić.

Radi tako da deci učenje bude prijatno iskustvo, a opet, da znanja budu trajna i upotrebljiva. Stalo mu je, kako kaže, da se deca raduju školi, da škola bude najbolja zabava u gradu. Inspirišu ga njihovi osmesi, zadovoljstvo i sreća koju ne mogu da kontrolišu. Nastoji da se škola menja, da bude kulturno-obrazovna ustanova u ovom, a ne u nekom prošlom vremenu. Ni humanitarne akcije nisu mu strane, a Draganovi učenici ne pohađaju klasičan razred, već "kreativno odeljenje mašte".

Učitelj Kuveljić je autor članaka u "Prosvetnom pregledu" i stručnom časopisu "Učitelj", a koautor je više knjiga za nastavnike.

 

Roboti u nastavi

Katarina Veljković, profesorka informatike i računarstva u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji pre dve godine, u konkurenciji 300 kandidata, izabrana je za najboljeg edukatora u Srbiji.

Pre jedne decenije uvela je Lego robota u nastavu, zbog čega je osvojila prvu nagradu za sadržaj na evropskom takmičenju koji je organizovao "Majkrosoft" 2007. u Parizu.

- Na početku svoje karijere učenici su mi često postavljali pitanja o svrsi programiranja i programskog jezika koji sam im predavala. Odlučila sam se da upotrebim robota, kako bi učenici mogli da sva svoja teorijska znanja iz programiranja i drugih predmeta primene praktično. Rešavajući najrazličitije probleme i pronalazeći drugačija rešenja, oni postaju znalci, spremni da se upuste u koštac sa izazovima sadašnjosti, ali i budućnosti - objašnjava profesorka.

Katarina Veljković

 *Katarina Veljković / FOTO: NEBOJŠA RAUS / RAS SRBIJA

Profesorka Katarina, kako kaže, želi i da motiviše učenike za doživotno učenje i podstiče ih da postanu glavni pokretači promena u svojoj okolini.

- Rešavajući problem slepih i slabovidih, kreirali smo specijalne naočare koristeći kretanje slepih miševa. Kroz takve proizvode kod dece razvijem etičku dimenziju i odgovornost za sve što rade. Kroz projekat pametna košnica, kod učenika sam razvila svest o zaštiti životne sredine - priča profesorka.

Ona je član je nacionalne radne grupe za digitalno i online učenje u okviru "Otvorenog metoda koordinacije u obrazovanju" na nivou Evropske unije. Jedan je od realizatora IKT obuke za nastavnike koja je sprovedena u okviru evropskog projekta IPA 011.

Proglašenje sledeće godine

Početkom decembra Fondacija "Varkey" proglasiće 50 najboljih edukatora sveta, a glavnog pobednika proglasiće sledeće godine. Ukoliko se neko od naših nastavnika plasira u top 50, imaće priliku da se bori za nagradu od milion dolara, koju bi trebalo da uloži u obrazovni sistem svoje zemlje. Fondacija na ovaj način motiviše nastavnike širom sveta da ulažu napore zarad obrazovanja svojih učenika. Nagrada je uspostavljena 2014. godine.

(Izvor: blic.rs / M. G. Čvorić / N. Radišić)

Share this article