"POGREBNA EKIPA STIZALA JE PRE LEKARA" Detalji afere zbog koje je lekar koji ju je otkrio prošao golgotu

Jedna od najmonstruoznijih afera u zdravstvu "trgovina smrću ili sprega Hitne pomoći i pogrebnika" iz 2005. godine, a koju je otvorio tadašnji direktor Hitne pomoći dr Borko Josifovski, posle čega je prošao gologotu, možda će dobiti svoj epilog posle nedavne presude Višeg suda u Beogradu.

Presuda je, naime, potvrdila da je taj čovek trpeo odmazdu kao uzbunjivač jer je ukazao na kriminalne veze ekipa Hitne pomoći i privatnih pogrebnih preduzeća, "da su čak pet državnih organa preduzeli štetne radnje prema Josifovskom i stavili ga u nepovoljniji položaj zbog izvršenog uzbunjivanja".

Najstrašnije od sveg je to što dosad još nisu odbačene ili potvrđene sumnje dr Josifovskog da su lekari namerno puštali da pacijenti umru, kako bi uzeli proviziju od pogrebnika.

   

Josifovski je još 2005. godine posumnjao i prijavio Ministarstvu zdravlja ovu monstruoznu aferu, a u javnost je izašao sa tim godinu dana kasnije, kada je ispitao detalje.

Upravo to je bio čas kada je krenula njegova golgota. Uništen mu je život, karijera, baš kao i, kako on navodi za "Blic" život i zdravlje. On je ekspresno bio smenjen 21. septembra 2006. godine, a 26. septembra Tužilaštvo se oglasilo nendaležnim i to pre nego što će komisija Ministarstva zdravlja da utvrdi da je, od 52 intervencije prvog reda hitnosti lekara Hitne pomoći, 16 smrti, najblaže rečeno, nejasno.

Dr Borko Josifovski prošao je pravu golgotu dok su kriminalci nastavili da rade

FOTO: VLADIMIR ŽIVOJINOVIĆ / RAS SRBIJA

Dr Borko Josifovski prošao je pravu golgotu dok su kriminalci nastavili da rade

Potom je Agencija za borbu protiv korupcije podnela je krivičnu prijavu 2011. godine protiv dvojice tadašnjih lekara Hitne pomoći dr Milomira Tufegdžića i dr Zorana Miloševića, koji su potom oslobođeni.

Kako je nevedeno u krivičnoj prijavi Agencije za borbu protiv korupcije, ali za period od januara do avgusta 2006. godine, a po prijavi dr Josifovskog, postojala je sumnja da su ova dvojica lekara, dr Tufegdžić i dr Milošević, u dogovoru sa dispečerima Hitne pomoći dobijali pozive da idu kod umirućih pacijenata ili onih kod kojih je smrtni ishod bio izvestan i to bez obzira na to da li su u tom času bili najbliža ekipa adresi s koje je upućen poziv za pomoć.

Prijava je podneta i zbog sumnje da su nakon konstatacije smrti preporučivali privatne pogrebnike sa kojima su bili u „poslovnim odnosima“.

Oni su, prema objavljenim podacima, kasnije oslobođeni svake krivice.

 

Pogrebna ekipa stizala je pre lekara

Kako je sve počelo i kako je afera eksplodirala u javnosti i ledila krv u žilama svim građanima seća se dr Josifovski, koji za "Blic" kaže:

- Prve moje sumnje pobuđene su kada su građani počeli da dolaze u Hitnu pomoć da se žale zaštitniku prava pacijenata. Govorili su da su zvali Hitnu pomoć za svog teško bolesnog člana porodice, a da je došla pogrebna ekipa pre lekara ili zajedno sa ekipom Hitne pomoći. Dešavalo se, kako su građani pričali, da su pogrebnici bili na vratima neposredno po izlasku lekara iz kuće, kao da su čekali iza ćoška. U pitanju su bili takozvani pozivi prvog reda hitnosti, odnosno kada su pacijenti životno ugroženi - priča za "Blic" dr Josifovski.

Prema njegovim rečima, to su stanja srčanog zastoja, kada dolazi do kolapsa cirkulacije i život čoveka je neposredno ugrožen ili već je nastupala klinička smrt.

Ministarstvo ćutalo

- Dugo sam u urgentnoj medicini. Potpuno mi je jasno da ako promiču minuti, koji su dragoceni i zlata vrede u trenucima kada se odlučuje o životu i smrti, a vi prvo zovete pogrebnu ekipu da dođe, pa onda vi nastupate, onda takvim pacijentima ne pružate pomoć po protokolu urgentne medicine. Te 2005. godine odmah sam uputio svoje sumnje Ministarstvu zdravlja. Ono nije reagovalo - priča dr Josfivoski i dodaje da je potom krenuo u internu istragu u okviru Hitne pomoći.

- Naša Služba za analitiku, a koja je pri Stručnom metodološkom centru za edukaciju, imala je sve podatke - radne liste, radne naloge, lekarske izveštaje... Oni su radili analizu svega toga. Istovremeno, molio sam JKP "Pogrebne usluge" da mi pošalju svoje izveštaje kako bih mogao da vidim koji lekar prosleđuje kom pogrebniku informacije o preminulim pacijentima - objašnjava dr Josifovski.

 

Lekari davali vizit karte pogrebnika

Kakao on nastavlja, JKP "Pogrebne usluge" je svoje izveštaje pravilo anketiranjem porodica kojima su preminuli članovi i podaci su bili potpuno pouzdani.

- Članovi tih porodica navodili su koji im je lekar Hitne pomoći dao vizit kartu pogrebnika. Kada sam uporedio sve podatke, videlo se ko je kad intervenisao od lekara, a sravnjivanjem tih informacija sa izveštajima JKP "Bogrebnih usluga" dolazilo se tačno do toga kome je dispečer prosledio poziv i adresu porodice, gde su lekari intervenisali. U izveštajima su se najviše puta pojavila imena dr Tufegdžića i dr Miloševića - priča sagovornik "Blica".

Kako on opisuje, pošto nadležni nisu reagovali, on je rešio da svoje sumnje iznese javno, znajući da će biti smenjen.

On kaže da misli da je čitava ta priča počela još dok su Hitna pomoć i pogrebna preduzeća imali sklopljene ugovore 90-ih godina prošlog veka, koji su potom, kada je izbila čitava afera, svi rasknuti i to na poziv načelnice zdravstvene inspekcije Ministartva zdravlja.

- Raskinuo sam sve ugovore s privatnicima i tražio da se porodicama, ako zatraže, daje broj JKP "Pogrebne usluge". Traženo je da raskinem i sa njima ugovor. Na moje pitanje kako ću uopšte onda moći da kontrolišem šta se dešava u vezi s "trgovinama smrću", nisam dobio odgvor. Inače, tada je mrtvozornička služba prebačena u DZ "Palilula" - navodi on.

Dr Borko Josifovski

Dr Borko Josifovski, FOTO: VLADIMIR ŽIVOJINOVIĆ / RAS SRBIJA

Dr Josifovski podseća kada je krenula čitava afera odmah su ga optužili optužili da je uznemirio javnost, ugrozio rad službe Hitne pomoći, kao i da je iz ličnih interesa optužio lekare.

- Ekspresno sam smenjen 21. septembra 2006. godine, odmah posle mog javnog istupanja tim povodom. Govorio sam samo analizama utvrđene činjenice da pojedini doktori dobijaju pozive prvog reda hitnosti bez obzira na to da li je neka druga ekipa bliža pacijentu. Oni su najčešće išli na takve pozive, a reanimacije nisu poduzimali, a prosleđivali su privatnim pogrebnicima adrese preminulih. Ništa drugo nisam rekao – navodi dr Josifovski, a o čemu je "Blic" pisao pre dva dana.
Prema njegovim rečima, krivični postupak protiv dr Tufegdžića i dr Miloševića pokrenut je po njegovoj prijavi Agenciji za borbu protiv korupcije 2011. godine.

 

Hitna pomoć: Doktori više ne rade ovde, niti imamo ugovore s pogrebnicima

Sa druge strane, dr Sergej Pantić, pomoćnik sadašnjeg direktora Hitne pomoći, kaže za "Blic" da dr Tufegdžić i dr Milošević ne rade više u toj zdravstvenoj ustanovi, kao i da Hitna pomoć nema ugovore s pogrebnicima.

- Dr Tufegdžić je, u međuvremenu, specijalizirao urologiju i zaposlio se u drugoj zdravstvenoj ustanovi, dok je dr Milošević otišao u penziju. Hitna pomoć više nema nijedan ugovor s bilo kojim pogrebnim preduzećem - rekao je on za "Blic".

Dr Milomir Tufegdžić, urolog u KBC "Zvezdara", nije hteo da govori za "Blic" kada je čuo o čemu se radi.

- Nemojte, molim vas. Ništa. Ne mogu sad. U gužvi sam velikoj - bilo je sve što je on rekao.

Do dr Zorana Miloševića, koji je u penziji, nismo uspeli da dođemo.

(Izvor: blic.rs)

Share this article