UPOZNAJTE GOLIJATA Otkrivena veličanstvena pećina na Staroj planini, speleolozima ZASTAJAO DAH PRED NJENOM LEPOTOM (FOTO)

Srbija je dobila novu i to po mišljenju speleologa, najlepšu pećinu u Srbiji, a koja se nalazi na Staroj planini. Ona još nema ime, "potraga" za njom bila je filmska, ali su na kraju puta istraživači dobili očaravajuću sliku koja im je oduzela dah.

Pećina im se pokazala u svoj svojoj lepoti, kako za "Blic" prenose istraživači, okićena svim mogućim vrstama pećinskog nakita, a za sada ime ima jedan stalagmit, i to najveći u Srbiji - nazvali su ga "Golijat".

 

Speleolozi se izuli

Tokom svog istraživanja, speleolozi su se čak izuli i obuću zamenili čistom, da ne bi isprljali milenijumima stvaranu lepotu. Neke delove prali su vodom, a dah im je često zastajao od prizora.

Pojedini delovi ove lepotice bili su jedva dostupni, pa su tokom prodiranja speleolozi morali da koriste i užad.

Lepotica je svako otkrivnena, ali istraživači su uvereni da će tek da pokaže sve svoje čari, jer ima indicija da ih ima još! Na to im ukazuje i promaja koju su osetili, što nagoveštava da novih ulaza ima još.

Nova akcija sledeće nedelje

"Čudo" na Staroj planini pronađeno je u septembru, a istraživanja su započeta u martu ove godine. Idućeg vikenda, kako kažu, kreću u novu akciju.

 

O tome kako su je uopšte speleolozi pronašli za "Blic" prenosi Nemanja Milosavljević, vođa istraživanja i predsednik Komisije za speleologiju Planinarskog saveza Srbije, koje rukovodi istraživanjima, a u kojem učestvuju i razne speleološke organizacije iz čitave Srbije.

- Krenuli smo u istraživanje terena pećina na području kanjona Vladikinih ploča. Otkrili smo kanale u pećini Vladikine ploče ili kako je ljudi još zovu Goleme dupke. Jedan od njih dug je 300 metara, veliki i ispran. Videlo se da je tu tekla neka velika reka. Zidovi su mu uglačani. Svuda su bili veliki nanosi peska i imali smo osećaj da smo na nekoj plaži. On nas je odveo do takozvanog periodičnog sifonskog jezera, kako se stručno naziva vodena površina koja je ispunjavala prostor - opisuje Nemanja.

Nastavak priče o spektakularnoj pećini sa Stare planine pročitajte kroz galeriju fotografija.

Pećinske dvorane grandioznih dimenzija, bogato ukrašene pećinskim nakitom svih vrsta

 *FOTO: MARTIN RISTIĆ

Prema rečima Nemanje Milosavljevića, u više navrata istraživači su morali da proveravaju vodostaj tog jezera, a uspeli su da priđu tu tek u septembru, kada je jezero nestalo.

- Stigli smo u tu fenomenalnu dvoranu! Ona je, a dugo se bavim speleologijom i posetio sam sve pećine, jedna od najlepših u Srbiji. Dugačka je oko 100 metara, a široka u nekim tačka oko 30. U njoj su bili svi mogući pećinski nakiti - stalgmiti, stalaktiti, helektiti, koji su veoma retki, korali i drugi - priča sagovornik "Blica" i dodaje da ih je očarala njihova lepota jer su bili u raznim kombinacijama boja - od bele, preko žute, smeđe, crne...

Pećina Vladikine ploče

 *Pećina Vladikine ploče / FOTO: MARTIN RISTIĆ

Nemanja Milosavljević otkriva da se u novoj pećini uzdiže najveći stalagmit u Srbiji, koji su odmah krstili "Golijat", prečnika 9,5 metra i visine 11,5.

 

Najznačajnije od svih jeste otkriće nastavka glavnog kanala u Golemoj dupki

 *FOTO: MARTIN RISTIĆ

Nemanja ističe da su se svi izuli pre nego što su ušli u pećinu.

- Da bismo sačuvali čistotu pećine i njenu lepotu, na ulasku smo izuli obuću koju smo do tada imali na nogama, obuli čistu i nastavili da prodiremo. Neka mesta u pećini smo čak i prali vodom kako bismo sačuvali njenu čistoću. Onda smo primetili - promaju. Ona nam je ukazivala da postoji neki drugi ulaz u nju, što ćemo utvrditi u nastavku istraživanja - priča Nemanja tu filmsku priču.

a-pecina-golijat-foto-martin-ristic 770

 *FOTO: MARTIN RISTIĆ

Nemanja Milosavljević opisuje da speleolozi planiraju da narednog vikenda ponovo idu u pećinu, gde su, inače, nemoguće posete za obične ljude.

- Ne bih ni preporučio ljudima da zbog radoznalosti odlaze tamo jer je dvorana osetljiva i neistražena, a postoji opasnost da se jezero vrati dok su unutra i zatvori im prolaz ka izlazu - završava on.

(Izvor: blic.rs / Radmila Briza)

Share this article