Beograđanin (28) kupio kajsije, a kada je otvorio jednu ZGROZIO mu se život!

Sve je krenulo od jedne kajsije...

Beograđanin (28) dostavio je redakciji portala SrbijaDanas.com fotografije kajsija koje su ga malo je reći zgrozile.

Naime, naš čitalac je jednom lokalnom marketu kupio svoju omiljenu voćnu poslasticu za letnje dane - kajsije. Prema njegovim rečima na prvi pogled delovale su preukusno i sočno. 

 

Ali, prava drama je nastala kada je jednu od kajsija prepolovio na pola. Imao je i šta da vidi.

- To mi je bila možda peta po redu kajsija, i sasvim slučajno sam je prvo prepolovio da izvučem košticu. Fuj, zgrozio sam se kad sam ugledao crva - priča naš čitalac.

Dodaje da je u istom trenutku proradio nagon za povraćanjem, ali je ipak uspeo da udahne duboko i fotografiše "obogaćenu" kajsiju. 

- Baš mi se smučilo, jer sam odmah pomislio da sam već pojeo nekog crva usput. Ali onda sam opet pogledao i odlučio da fotkam - da se nađe za uspomenu - završava u šaljivom tonu svoju ispovest Beograđanin.

*Foto: Srbija Danas

Otkud crvi u voću?

Posle parenja, ženke polažu jaja, i to pojedinačno na list ili tek zametnute plodove. Nedelju dana od polaganja jaja pile se mlade gusenice, a ubrzo posle toga počinju da se ubušuju u plod. 

Jedna gusenica završi potpuno razviće za 20-30 dana, i tom periodu oštećuje više plodova. Sa opalim plodovima (ili se, pak, spuštaju preko paučinastih niti) stižu na zemlju, a sa zemlje na stabljike voća, a posle 15 dana „izlaze“ leptiri druge generacije. Leptiri druge generacije lete od prve polovine juna pa sve do polovine avgusta. Oni jaja polažu na gotovo zrele plodove. Gusenice u plodu završe razviće za mesec dana, napuštaju ih i ponovo odlaze pod koru, ispredaju kokone od svilastih niti i tu prezimljavaju.

Kajsija je voće koje je najzahvalnije što se tiče zaštite, pogotovo stare domaće sorte

Kajsija je izuzetno osetljiva na trulež grančica tako da je dobro uraditi zaštitu u precvetavanju kojom se štite plodove od insekata, kao i list od šupljikavosti lista koja nije toliko opasna koliko zna da naruži plodove pojavom crnih tačaka.

U komercijalnim zasadima, naročito sa sortama koje su osetljive na trulež ploda, potrebno je obavezno odraditi i zaštitu protiv truleži, u domaćinstvima koja imaju jedno do par stabala za svoje potrebe, ovaj tretman je potrebno odraditi samo ako postoje uslovi za trulež, kao i ako ste primetili ranijih godina da imate problem sa truljenjem plodova dok su još na stablu.

(Izvor: Srbija Danas)

Share this article