Učimo o sebi od inteligentnih bića: Slonovi uvažavaju bake, a evo i zašto

Naše bake otelotvorenje su mudrosti i brige. Ali, u životinjskom svetu, majka njihove majke ili oca ne igra nikakvu ulogu u podizanju mladih naraštaja. To je zato što životinje ne žive toliko dugo, i nisu sve povezane familijarnim vezama kao što je to slučaj kod ljudi.

Preko 40 godina, profesorka Filis Li (Phyllis Lee) sakupljala je podatke o 800 različitih slonova u nacionalnom parku Amboseli, u Keniji. Podsetimo, slonovi mogu da žive dugo koliko i ljudi. Fascinantno, ona je otrkila da preživljavanje bebe slona zavisi od prisustva njegove bake.

Slonovi žive u veliki porodicama koje su sačinjene od članova različitih godina.

Šta čini baku-slona toliko važnom?

– Najstarija ženka je uvek viđena kao glava porodice među slonovima. Ona vodi krdo slonova do vode i hrane i brine o svojim članovima kada se sretnu sa drugim krdom.

– Slonovi češće dolaze na svet kada je pristutna baka u porodici.

– Baka je ta koja štiti i čuva mladunče slona, uvek joj je na oku i sklanja svaku prepreku koja može da mu se nađe na putu.

– Starije ženke slona ne takmiče se sa drugima za hranu, što je slučaj sa drugim životinjskim vrstama, i dozvoljavaju mladunčićima slonovima da jedu prvi.

Profesorka Li kaže da su slonovi neverovatno inteligentne životinje, i potrebno je mnogo godina istraživanja da bi se potpuno razumeli.

Zato, ako ste dovoljno srećni da imate baku, setite se da imate mnogo više zajedničkog sa slonovima nego što ste mislili, poručuje sajt Bright Side.

 

(Izvor: BIZLife)

Share this article